Müller: wieloletni budżet UE głównym tematem rozmowy premiera z kanclerz Niemiec

Magdalena Targańska12 listopada, 20205 min

Zakończyła się rozmowa premiera Mateusza Morawieckiego z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Głównymi tematami były wieloletnie ramy finansowe oraz propozycja rozporządzenia, które w obecnym kształcie jest niezgodne z traktatami UE – poinformował w czwartek wieczorem rzecznik rządu Piotr Müller.

W czwartek wieczorem odbyła się wideokonferencja premiera Morawieckiego z kanclerz Niemiec.

Müller poinformował w komunikacie, że głównym tematem rozmowy były wieloletnie ramy finansowe UE na lata 2021-2027 oraz tzw. pakiet odbudowy – dodatkowy budżet wynegocjowany na potrzeby walki z kryzysem wywołanym przez pandemię Covid-19.

W ubiegłym tygodniu negocjatorzy PE i niemieckiej prezydencji wypracowali porozumienie w sprawie mechanizmu powiązania dostępu do środków unijnych z praworządnością. Polityczne porozumienie ws. wieloletniego budżetu musi zostać jeszcze przegłosowane przez komisję budżetową PE, a później cały Parlament Europejski oraz zostać jednomyślnie przyjęte przez państwa członkowskie w Radzie UE. Decyzja dotycząca rozporządzenia, które mówi o uzależnieniu dostępu do środków od praworządności podejmowana jest w Radzie UE większością kwalifikowaną.

Szef polskiego rządu podczas rozmowy z kanclerz Niemiec podkreślił, że „uznaniowe mechanizmy, oparte na arbitralnych, politycznie motywowanych kryteriach nie mogą zostać zaakceptowane” – poinformował Müller. „Nie uwzględniają one istotnych, merytorycznych aspektów prawa europejskiego, a ich przyjęcie mogłoby doprowadzić do usankcjonowania stosowania podwójnych standardów, odmiennego traktowania poszczególnych państw członkowskich UE” – czytamy w komunikacie rzecznika rządu.

Zaznaczono w nim ponadto, że proponowane rozwiązania są niezgodne z konkluzjami Rady Europejskiej z lipca 2020 i budzą poważne wątpliwości prawne w świetle brzmienia Traktatów. „Uznaniowość w przypadku tego mechanizmu sama w sobie budzi poważne zagrożenia dla praworządności w UE” – dodano. „Dlatego Polska nie może zaakceptować takiej wersji mechanizmu, prowadzącej do prymatu politycznych i arbitralnych kryteriów nad oceną merytoryczną” – głosi komunikat rzecznika rządu.

Sam premier Morawiecki poinformował wcześniej w czwartek na Facebooku, że w ostatnich dniach skierował do przywódców UE ws. mechanizmów warunkowości związanych z budżetem UE. Premier oświadczył, że „Polska nie może zaakceptować takiej wersji tych mechanizmów, która prowadzi do prymatu politycznych i arbitralnych kryteriów nad oceną merytoryczną”.

Czwartkowa rozmowa Morawieckiego z Merkel dotyczyła także kontynuacji i wzmocnienia współpracy pomiędzy UE a Stanami Zjednoczonymi w kluczowych dziedzinach, obejmujących między innymi relacje gospodarcze, współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa energetycznego, polityki klimatycznej i współpracy wielostronnej, dotyczącej najważniejszych wyzwań w polityce międzynarodowej. Istotnym obszarem współpracy pozostanie także obrona kolektywna realizowana w ramach NATO.

Strona niemiecka przewodniczy w drugim półroczu br. pracom w Radzie UE. Jednym z priorytetowych celów prezydencji niemieckiej jest doprowadzenie do uzgodnienia nowego wieloletniego budżetu Wspólnoty.(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk