Marsz Niepodległości [FOTORELACJA]

Karol Kwiatkowski11 listopada, 202017 min

W Warszawie rozpoczął się Marsz Niepodległości. W tym roku – ze względu na sytuację epidemiczną – odbywa się w formie „rajdu”, choć towarzyszy mu też grupa pieszych. W pobliżu ronda Dmowskiego i Stadionu Narodowego zgromadzili się piesi uczestnicy manifestacji z flagami i racami. Auta i piesi ruszyli po godz. 14.40 z Ronda Dmowskiego w stronę Pragi.

Udekorowane flagami i biało-czerwonymi transparentami pojazdy wyruszyły ok. godz. 14.40 z centrum Warszawy. Czoło „rajdu” znajduje się na Rondzie Dmowskiego.

Mimo apelu organizatorów Marszu Niepodległości o zmotoryzowany udział w tegorocznych obchodach, wiele osób zdecydowało się uczcić rocznicę odzyskania niepodległości przemieszczając się pieszo przez stolicę. Na rondzie Dmowskiego już po godz. 13 zgromadziły się setki uczestników manifestacji z polskimi flagami i racami – dość luźno wypełniali odcinek al. Jerozolimskich na od Ronda Dmowskiego do ul. Kruczej. „Bóg, Honor i Ojczyzna” – skandowali.

„Jestem zadowolony, że ludzie tak tłumnie przyszli. I szczęśliwy, że mimo trudnych okoliczności mogę świętować z rocznicę odzyskania niepodległości” – powiedział PAP Robert Bąkiewicz, prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości tuż przed rozpoczęciem marszu.

Po przemówieniach liderów – prezesa Ruchu Narodowego posła Roberta Winnickiego, prezesa Młodzieży Wszechpolskiej Ziemowita Przebitkowskiego i Roberta Bąkiewicza zgromadzeni odśpiewali rotę i ruszyli w stronę Ronda Waszyngtona. Piesi zostali poproszeni o zejście na lewą stronę, samochody miały jechać prawą stroną. Przed autami jedzie grupa motocyklistów z „rajdu katyńskiego”.

Na Rondzie Waszyngtona, do którego dojazd dla ruchu samochodowego został zamknięty przez policję, otoczono je płotkami, których pilnowali funkcjonariusze. Na parkingu wokół stadionu PGE Narodowy zgromadzili się piesi oraz zmotoryzowani uczestnicy marszu z flagami w barwach narodowych. Wśród zmotoryzowanych wyróżniała się grupa kilkunastu polonezów udekorowanych sztandarami i białoczerwonymi emblematami.

Tegoroczny Marsz Niepodległości odbywa się pod hasłem „Nasza cywilizacja, nasze zasady”. Ruch zamknięty jest w Al. Jerozolimskich oraz ulicach poprzecznych, które dochodzą do Jerozolimskich, w tym m.in. Krucza, Bracka, Emilii Plater.

Jak informowali organizatorzy zmotoryzowanego Marszu Niepodległości, kolumna samochodów o godz. 14 miała wyruszyć z Ronda Dmowskiego w kierunku Ronda Waszyngtona. Tam jego uczestnicy planują zawrócić i pojechać w kierunku Dworca Centralnego, a następnie zawrócą na Rondzie Czterdziestolatka i pojadą ponownie w stronę Ronda Dmowskiego.

Organizatorzy podczas przejazdu zamierzają komunikować się przy pomocy radia, gdzie oprócz wygłaszanych komunikatów mają być również transmitowane przemówienia i piosenki o charakterze patriotycznym.

„Wszyscy nastawiamy odbiorniki na 87,8 FM! Podjęliśmy w tym celu współpracę z Radiem Wnet, które dla ułatwienia przebiegu wydarzenia udostępni swoje fale” – napisali na swoim profilu na Facebooku organizatorzy.

W poniedziałek pełnomocnik stowarzyszenia Marsz Niepodległości mec. Adam Janus poinformował, że sąd apelacyjny oddalił zażalenie stowarzyszenia na postanowienie sądu I instancji utrzymujące decyzję prezydenta Warszawy o zakazie organizacji marszu planowanego na 11 listopada.

Dodał, że z uwagi na wyczerpanie wszelkich dostępnych środków prawnych, pełnomocnicy złożą skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

W piątek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wydał decyzję o nie wyrażeniu zgody na organizację Marszu Niepodległości. Trzaskowski uzasadniał, że decyzję o zakazie organizacji marszu podjął po zasięgnięciu negatywnej opinii sanepidu w tej sprawie. Podkreślił, że opinia ta wskazuje na trudną sytuację epidemiczną szczególnie w Warszawie i na Mazowszu.

Organizatorzy Marszu Niepodległości odwołali się od tej decyzji do Sądu Okręgowego w Warszawie. W sobotę sąd ten oddalił odwołanie i tym samym utrzymał zakaz organizacji marszu. W niedzielę po południu pełnomocnik stowarzyszenia poinformował, że złożył do Sądu Apelacyjnego w Warszawie zażalenie na postanowienie sądu okręgowego.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

  • adam

    11 listopada, 2020 at 8:47 pm

    Jak co roku piękny marsz, szkoda że jak feministki pół miasta popisała to wyborcza o tym nie pisała

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk