Budka: niech premier Morawiecki powie, czy poprze budżet UE

Magdalena Targańska11 listopada, 20207 min

Żądamy od premiera Mateusza Morawieckiego jasnej deklaracji, czy będzie w stanie poprzeć dobry dla Polski budżet Unii Europejskiej – powiedział w środę lider PO Borys Budka. Jego zdaniem, weto do budżetu będzie szkodliwe dla Polski i może być wstępem do wyjścia Polski z Unii.

Przewodniczący PO Borys Budka zorganizował briefing po złożeniu w środę przez delegację PO i Koalicji Obywatelskiej kwiatów przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego.

„Dzisiaj jest ten dzień, w którym należy jasno zapytać pana premiera Morawieckiego: czy poprze dobry budżet, który został wynegocjowany dla Polski w Unii Europejskiej, czy poprze te rozwiązania, dzięki którym jest wielka szansa na odbudowę polskiej i europejskiej gospodarki w tych trudnych czasach kryzysu” – powiedział lider PO.

Budżet ten, przypomniał, to większe środki na ochronę zdrowia i dla regionów. „Z tego miejsca chcę podkreślić, że my jako KO i PO zrobiliśmy wszystko, żeby ten budżet był dla POlski możliwie dobry” – zaznaczy.

Zawarty kompromis budżetowy pokazuje, zdaniem Budki, że „w Europie jest chęć solidarności”, a wynegocjowany Fundusz Odbudowy „daje gwarancję tego, by w czasach kryzysu polska gospodarka mogła wyjść jak najmniej poraniona”. „Chciałbym podziękować naszym europarlamentarzystom za tę trudną pracę” – podkreślił Budka.

„Dziś to nie jest czas na polityczne gierki i kolejną ideologiczną wojnę, którą mogą nam zafundować niektórzy politycy Zjednoczonej Prawicy” – przekonywał szef PO. „W czasach trudnych musimy być razem i dlatego z tego miejsca, w 102 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości żądamy od premiera Morawieckiego poparcia dobrych rozwiązań budżetowych, od tego zależy przyszłość nie tylko nas, ale przyszłość naszych dzieci i wnuków” – dodał. W opinii Budki, „weto to marzenie Kaczyńskiego”. „To on, kiedy są trudne czasy próbuje znaleźć jakiegokolwiek wroga, wcześniej byli to nauczyciele, lekarze, polskie kobiety, dzisiaj próbuje tę uwagę przesunąć w stronę Unii Europejskiej. Raz jeszcze chce podkreślić, weto dla tego budżetu będzie działaniem szkodliwym dla Polski, przede wszystkim szkodliwym dla Polek i Polaków” – podkreślał lider PO.

„Jeśli Kaczyński zdecyduje się na weto tych dobrych rozwiązań budżetowych, to będzie oznaczało, że swój interes polityczny i swoją fobię wobec Unii Europejskiej przedkłada ponad dobre rozwiązania dla Polski, a może to skutkować wyjściem Polski z Unii Europejskiej, co byłoby sprzeczne z polską racją stanu” – dodał, odpowiadając na pytanie, czy weto będzie oznaczać Polexit.

Budka zaznaczył, że 11 listopada jak co roku delegacja PO i KO jest pod wszystkimi miejscami, gdzie „należy oddać cześć ojcom i matkom polskiej niepodległości”.

„102 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to też dobra okazja do tego, żeby zapytać, jak można wzmacniać naszą pozycję na arenie międzynarodowej, jak powinniśmy wspólnie działać, aby w trudnych czasach pandemii i kryzysu gospodarczego być razem” – mówił.

W miniony czwartek negocjatorzy Parlamentu Europejskiego i niemieckiej prezydencji wypracowali szczegółowe porozumienie w sprawie mechanizmu praworządności w budżecie UE ma lata 2021-27. Zostało ono skrytykowane przez rządy Polski i Węgier.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w minionym tygodniu, że Polska na pewno skorzysta z prawa do sprzeciwu, jeśli nie będzie satysfakcjonującego Warszawę porozumienia ws. powiązania tzw. praworządności z budżetem UE. Z kolei Orban skierował list do niemieckiej prezydencji i szefów unijnych instytucji, w którym zagroził zawetowaniem budżetu UE i funduszu odbudowy, jeśli wypłata środków będzie powiązana z kwestią praworządności.

Polska i Węgry mają możliwość zablokowania decyzji dotyczącej zwiększenia zasobów własnych UE, dzięki której możliwe ma być zebranie z rynków finansowych środków na fundusz odbudowy po koronawirusie. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk