PolskaRząd chce, żeby żandarmeria pilnowała ochroniarzy pilnujących wojskowe obiekty

Paweł Skutecki10 listopada, 20204 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Nadzór nad specjalistycznymi uzbrojonymi formacjami ochronnymi w MON sprawować będzie szef tego resortu obrony poprzez Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej – przewiduje projekt ustawy przyjęty we wtorek przez rząd.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie osób i mienia oraz ustawy o Żandarmerii Wojskowej i wojskowych organach porządkowych, przedłożony przez ministra obrony narodowej – poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

W przyjętym projekcie uregulowane zostały zasady związane ze sprawowaniem nadzoru nad specjalistycznymi uzbrojonymi formacjami ochronnymi (SUFO) – podano w komunikacie.

Jak przypomniało CIR zadaniem tych formacji jest ochrona osób i mienia, w tym np. ochrona obiektów czy konwojowanie. Według projektu nadzór nad SUFO w resorcie obrony narodowej sprawować będzie Minister Obrony Narodowej poprzez Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej.

„Nadzór ten będzie realnym i skutecznym narzędziem weryfikacji prawidłowej ochrony terenów jednostek wojskowych podległych, podporządkowanych lub nadzorowanych przez szefa MON. Na terenach tych jednostek zdarzają się nieprawidłowości, które są ujawniane przez Żandarmerię Wojskową w ramach kontroli specjalistycznych uzbrojonych formacji ochronnych” – napisano w komunikacie.

Wśród najważniejszych rozwiązań przyjętego projektu podano, że „nadzór (nad SUFO – PAP) sprawowany będzie poprzez kontrolę organizacji i zasad działania, uzbrojenia i wyposażenia, współpracy z innymi formacjami i służbami oraz zgodności aktualnego stanu ochrony jednostki z planem ochrony”. Dodano, że dotyczyć to będzie także m.in. „kontroli warunków przechowywania broni i amunicji oraz zgodności ewidencji broni i amunicji ze stanem faktycznym”.

Według informacji żołnierzom Żandarmerii Wojskowej wykonującym czynności w ramach nadzoru nad SUFO przysługiwać będzie: „prawo wstępu na teren obszarów i obiektów objętych ochroną, żądanie wyjaśnień, dostęp do dokumentacji ochronnej, wstęp na teren siedziby przedsiębiorcy prowadzącego działalność ochronną, wydawanie pisemnych zaleceń zmierzających do usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości i dostosowania działalności SUFO do przepisów prawa”.

Ponadto w ramach nadzoru nad SUFO Żandarmeria Wojskowa będzie kontrolowała wpis na listę kwalifikowanych pracowników ochrony oraz dokumentację szkoleniową firm ochrony. „Projekt ustawy zawiera także szczegółowe zagadnienia związane z wydawaniem upoważnień do czynności nadzoru, a także prawa i obowiązki osoby nadzorującej i nadzorowanego. Przebieg czynności nadzoru będzie mógł być utrwalany za pomocą technik audiowizualnych. Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 30 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw” – napisano w komunikacie. (PAP)

autor: Krzysztof Kowalczyk

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

jeden × pięć =