XII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym

Karol Kwiatkowski8 listopada, 20205 min

W drugą niedzielę listopada obchodzony jest już po raz dwunasty Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym.  W tym roku poświęcony jest w sposób szczególny Republice Środkowoafrykańskiej, a jego hasłem są słowa: „Przywrócić nadzieję”. Dzień ten organizuje Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie w porozumieniu z Konferencją Episkopatu Polski. 

„Pragnę serdecznie zachęcić w imieniu Konferencji Episkopatu Polski do włączenia się w przeżywanie tego Dnia Solidarności. Mimo trudnej sytuacji, mimo ograniczonej liczby wiernych mogących uczestniczyć w liturgii, starajmy otworzyć się jeszcze bardziej na innych. Włączmy się wszyscy w ten Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym” – podkreślił bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski podczas spotkania zapowiadającego XII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym.

W swoim przesłaniu na ten dzień kard. Dieudonné Nzapalainga, arcybiskup Bangi, z Republiki Środkowoafrykańskiej wyraził wdzięczności Polakom za dotychczasowe wsparcie i prośbę o kontynuację pomocy. „Wszystkim chrześcijanom w Polsce, którzy nas słuchają chciałbym po prostu powiedzieć: módlcie się za nas w dalszym ciągu. Gdy się za nas modlicie, Bóg może dotykać serc, Bóg może przemieniać serca. A ja ufam, że On już teraz to robi” – powiedział w nagraniu wideo.

Decyzję o tym, aby każda druga niedziela listopada była w Kościele w Polsce Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym podjęła Konferencja Episkopatu Polski podczas 346. Zebrania Plenarnego na Jasnej Górze w dniu 27 listopada 2008 r.  Organizatorem tego dnia jest Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Co roku wybierany jest jeden kraj szczególnie doświadczany prześladowaniami. W tym roku krajem reprezentującym współczesne męczeństwo chrześcijan jest Republika Środkowoafrykańska.

Od roku 2012 trwają tam intensywne walki, w wyniku których ponad 625 tys. osób zostało przesiedlonych (głównie kobiet i dzieci). Ludzie wciąż nie czują się na tyle bezpiecznie, aby powrócić do swoich domów. Przebywają w obozach dla uchodźców. Dzieci są coraz częściej ofiarami ataków i przemocy. Kilka tysięcy dzieci zmuszonych zostało do dołączenia do ugrupowań zbrojnych. Wzrasta przemoc seksualna wobec dziewcząt.

Rozlew krwi jest wynikiem wykorzystywania napięć religijnych (zderzenie islamu i chrześcijaństwa) do uzyskania korzyści ekonomicznych – przejęcie zasobów diamentów i złota w tym kraju. W kraju dochodziło do szeregu kradzieży, uprowadzeń i zniszczeń materialnych. Bardzo często jedyną organizacją, które realnie troszczy się o najbardziej potrzebujących jest Kościół. „Nasi bracia i siostry  w chrześcijańskiej wierze z Republiki Środkowoafrykańskiej potrzebują naszego wsparcia duchowego (modlitwa) i materialnego” – apeluje Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Pomóc można, dokonując wpłat na konto:  87 1020 1068 0000 1402 0096 8990 z dopiskiem “Dzień Solidarności”, a także wysyłając SMS o treści: RATUJE pod numer 72405. 

PKWP / BP KEP

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk