Grekokatolicy wspominają i modlą się za zmarłych

Karol Kwiatkowski8 listopada, 20203 min

Grekokatolicy w przypadający w niedzielę dzień św. Dymitra, męczennika żyjącego na przełomie III i IV wieku, wspominają zmarłych i modlą się za nich; tego dnia odwiedzają także groby. W związku z pandemią zrezygnowano m.in. z procesji na cmentarze.

„Dzień św. Dymitra jest jednym z kilku w roku, kiedy wierni Kościoła greckokatolickiego o nich pamiętają. Po porannej mszy św. w cerkwiach z kartek przygotowanych przez bliskich odczytuje się imiona i nazwiska zmarłych” – powiedział PAP dziekan sanocki i proboszcz parafii greckokatolickiej w Komańczy w Bieszczadach ks. Andrzej Żuraw.

Jak zaznaczył, grekokatolicy wspominają zmarłych także w drugi dzień Wielkanocy, wigilię święta Zesłania Ducha Świętego, w sobotę przed Wielkim Postem i w każdą sobotę jego trwania. „Szczególnie doniosły charakter mają uroczystości odbywające się w Wielkanoc. Wspominanie zmarłych w okresie wielkanocnym jest nawiązaniem do zmartwychwstania Chrystusa” – mówił ks. Żuraw.

Zwrócił uwagę, że od początku lat 90. poprzedniego stulecia wielu grekokatolików odwiedza groby swoich bliskich też we Wszystkich Świętych.

W tym roku z powodu pandemii koronawirusa wspomnienie zmarłych ograniczono do nabożeństwa w cerkwi. „Zrezygnowaliśmy z tradycyjnej procesji na cmentarz, gdzie odprawiona panichida, czyli modlitwa za zmarłych. Wierni na groby bliskich udają się indywidualnie” – zauważył ks. Żuraw.

Św. Dymitr z Tesalonik żył na przełomie III i IV wieku w Grecji. Zginął śmiercią męczeńską ok. 306 r. w wieku dwudziestu kilku lat. Według tradycji, odmówił wykonania cesarskiego rozkazu nakazującego wymordowanie chrześcijan żyjących w jego mieście.

Wyjątkowym kultem cieszy się w Grecji, gdzie jest ponad 200 świątyń pod jego wezwaniem. Podczas wypraw krzyżowych modlono się do niego o wsparcie w walce z niewiernymi.(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk