Trump: wybory prezydenckie jeszcze się nie zakończyły

Karol Kwiatkowski7 listopada, 20205 min

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w sobotę po tym, gdy agencja AP oraz stacje CNN, NBC i Fox News przyznały zwycięstwo w wyborach Demokracie Joe Bidenowi, że wybory prezydenckie w tym kraju jeszcze się nie zakończyły, a w poniedziałek jego sztab zacznie składać pozwy w sądach.

„Wszyscy wiemy, dlaczego Joe Biden spieszy się z tym, by fałszywie uznać się za zwycięzcę, i dlaczego zaprzyjaźnione z nim media tak bardzo mu w tym pomagają: oni nie chcą, by prawda została ujawniona” – przekazał Trump w oświadczeniu opublikowanym przez agencję AP.

„Proste fakty są takie, że te wybory jeszcze się nie zakończyły. Joe Biden nie został jeszcze oficjalnie uznany za zwycięzcę w żadnym stanie, nie mówiąc już o wysoce wątpliwych wynikach w stanach zmierzających do obowiązkowego ponownego przeliczenia głosów czy w stanach, w których mamy ważne i uzasadnione wątpliwości prawne związane z wyborami, co może wpłynąć na wyłonienie ostatecznego zwycięzcy” – czytamy dalej w oświadczeniu.

„Od poniedziałku sztab zacznie składać sprawy w sądach, by upewnić się, że prawa wyborcze są w pełni przestrzegane, a urząd obejmie prawowity zwycięzca. Naród amerykański ma prawo do uczciwych wyborów, czyli do zliczenia wszystkich legalnie oddanych głosów i nieuwzględniania głosów oddanych w sposób nielegalny. To jedyny sposób, by społeczeństwo miało pełne zaufanie do wyborów” – kontynuuje Trump.

W oświadczeniu napisał, że jest „szokujące, że sztab Bidena nie zgadza się z tą podstawową zasadą i chce brać pod uwagę nawet głosy” oddane w nielegalny sposób. Trump uzupełnia, że tylko strona zaangażowana w nieprawidłowości wyborcze mogła nie dopuszczać obserwatorów do procesu liczenia głosów.

„Więc co ukrywa Biden? Nie spocznę, dopóki naród amerykański nie uzyska wyników uczciwego przeliczenia głosów, na co zasługuje i czego wymaga demokracja” – zakończył Trump.

Na godzinę przed ogłoszeniem zwycięstwa Bidena przez część mediów amerykańskich Trump napisał na Twitterze: „Wygrałem te wybory z dużą przewagą!”.

Jak ogłosiła wcześniej w sobotę agencja Associated Press, a także telewizje CNN, NBC i Fox News, Demokrata Joe Biden wygrał wtorkowe wybory prezydenckie w USA. Przyznanie zwycięstwa Bidenowi spowodowane było uznaniem przez te media jego wygranej w Pensylwanii, która zapewniła mu ponad 270 głosów elektorskich niezbędnych do wygranej.(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk