Trzaskowski nie wyraża zgody, żeby Marsz Niepodległości się odbył

Karol Kwiatkowski6 listopada, 20205 min

Prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz przekonuje od tygodnia, że Marsz Niepodległości odbędzie się pomimo epidemii, a organizatorzy będą zachęcać do uczestnictwa w maseczkach i stosowania się do obostrzeń. Tegorocznej manifestacji 11 listopada ma towarzyszyć hasło „Nasza cywilizacja, nasze zasady”.

„Myślę, że marsz nie powinien się odbyć, to duże zgromadzenie. Demonstracje, które się odbywały i są zapowiadane i na ten weekend, już przynoszą efekty w postaci większej liczby nowych zakażeń” – powiedział w piątek w „Sygnałach Dnia” w Polskim Radiu wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Stwierdził, że niepójście na marsz będzie „przejawem patriotyzmu, przejawem odpowiedzialności za drugiego człowieka”.

Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, napisał w piątek w miediach społecznościowych: „W związku z negatywną opinią Sanepidu, nie wyrażam zgody na organizację #11listopada zgłoszonego Marszu Niepodległości. Opinia inspekcji sanitarnej, o którą również wystąpił wojewoda, wskazuje na trudną sytuację epidemiczną #koronawirus, szczególnie w  @warszawa i całym Mazowszu.”

O powstrzymanie się od organizacji Marszu Niepodległości zaapelował w środę premier Mateusz Morawiecki.

Według zapowiedzi, które dotarły do mnie w ostatnich dniach, MarszNiepodległości odbędzie się; jeżeli tylko będę mógł, a obowiązki rodzinne i zawodowe mi pozwolą, to wezmę w nim udział – podkreślił w czwartek lider Konfederacji i wiceprezes Ruchu Narodowego Krzysztof Bosak.

Zdaniem Bosaka, „prawdopodobnie Marsz Niepodległości odbędzie się jako spontaniczne zgromadzenie”. „Myślę, że wszyscy mogliśmy mieć wątpliwości, kiedy widzieliśmy przez ostatnie tygodnie bezczynność policji przy idących w dziesiątki tysięcy manifestacji lewicy, to trudno, żebyśmy oczekiwali, że polscy patrioci, katolicy czy konserwatyści, którzy w dużej grupie pokazują się na ulicach, zrezygnują ze swoich praw obywatelskich” – ocenił.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk