Rzecznik MŚP domaga się „sektorowej” pomocy dla szkół tańca i fryzjerów

Paweł Skutecki6 listopada, 20203 min

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców chce uwzględnienia w ustawie o wsparciu sektorowym poszkodowanych przez epidemię szkół tańca i fryzjerów – poinformowało w piątek biuro Rzecznika MŚP.

Biuro Rzecznika MŚP przypomniało, że już 27 października br. rzecznik przekazał przewodniczącej sejmowej Komisji Rodziny i Polityki Społecznej posłanki Urszuli Ruseckiej (PiS) swoje uwagi do poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, w których zakwestionował ograniczenie wsparcia jedynie dla niektórych branż zdefiniowanych poprzez kody PKD.

Wskazał również na nieuwzględnienie PKD właściwego dla m.in branży fryzjerskiej czy szkół tańca – czytamy.

Rzecznik MŚP Adam Abramowicz proponuje odejście od zasady wspierania branż, z jedynie określonym kodem PKD, a pozostawieniem jedynie warunku limitu spadku przychodów. „W przypadku utrzymania ograniczenia co do kodów PKD, należy uwzględnić PKD właściwe dla m.in branży fryzjerskiej czy szkół tańca” – wskazał.

Według Rzecznika, ustawa jest potrzebna, lecz niewystarczająca z zakresie pomocy dla przedsiębiorców.

„Dlatego ustawa ta musi być jedynie początkiem systemowego wsparcia dla przedsiębiorstw, poszkodowanych przez epidemię. Zwolnienie z ZUS oraz świadczenie postojowe na jeden miesiąc nie rozwiąże problemów zamkniętych firm” – zaznaczył.

Abramowicz dodał, że w obecnej sytuacji przygotowywane wsparcie musi być także „bardzo wyraźnym sygnałem” dla przedsiębiorców, że ich los nie jest obojętny sprawującym władzę i nie są proponowane jedynie rozwiązania doraźne. „Dlatego poszczególne rodzaje wsparcia nie powinny być przewidywane jedynie na 1 miesiąc, dla wąskiej grupy przedsiębiorców” – dodał Abramowicz.

Ponadto Rzecznik wskazał, że wsparciem objęci powinni być także przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli działalność po 1 grudnia 2019 roku. (PAP)

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk