Rząd Hiszpanii grozi karami lekarzom negującym pandemię

Karol Kwiatkowski6 listopada, 202013 min

Rząd Hiszpanii uruchomi procedury służące karaniu lekarzy negujących publicznie istnienie pandemii Covid-19 – zapowiedział w piątek minister zdrowia Salvador Illa.

W rozmowie ze stacją Telemadrid Illa przekazał, że władze mają już mechanizm działania przeciwko lekarzom, którzy rozsiewają dezinformacje w sprawie Covid-19 i którzy negują zagrożenie ze strony tej choroby.

“Nie wykluczamy żadnych form działania, aby zakończyć ten proceder (…). Będziemy karać takich lekarzy z całą surowością” – zapowiedział minister.

Wskazał, że celem tych działań będzie działająca również w Hiszpanii międzynarodowa organizacja Lekarze dla Prawdy, która m.in. podważa istnienie pandemii oraz odradza pacjentom szczepienie się przeciwko koronawirusowi, gdy szczepionki będą już dostępne. Z szacunków telewizji TVE wynika, że w Hiszpanii członkami tej organizacji jest ponad 200 lekarzy.

Illa przestrzegł medyków przed uczestnictwem w manifestacjach organizowanych przez Lekarzy dla Prawdy oraz przed publicznym powielaniem kłamstw na temat pandemii Covid-19.

“To nie są rozmowy prowadzone w barze o tym, czy ktoś poleci na Księżyc, czy nie poleci. Tu chodzi o nieodpowiedzialność polegającą na podważaniu przez lekarzy sensu szczepień ratujących życie wielu ludzi” – powiedział Salvador Illa.

W piątek rząd Pedra Sancheza opublikował w dzienniku ustaw nowe prawo dotyczące walki z dezinformacją w mediach w okresie pandemii. Główne hiszpańskie stowarzyszenia dziennikarskie skrytykowały nowe przepisy, wskazując, że może to służyć cenzurowaniu przez rząd pracowników mass mediów.

 

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

  • ka

    6 listopada, 2020 at 7:12 pm

    Oj mafijny rząd dobiera się do lekarzy którzy nie chcą brać udziału w cyrku.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk