Grecja od soboty zamknięta na trzytygodniowej kwarantannie

Paweł Skutecki5 listopada, 20203 min

Konserwatywny rząd Grecji nakazał w czwartek ogólnokrajową kwarantannę na trzy tygodnie, aby powstrzymać wzrost liczby zakażeń koronawirusem. Premier Kyriakos Micotakis powiedział, że nowe ograniczenia wejdą w życie w sobotę.

„Zdecydowałem się podjąć drastyczne kroki raczej wcześniej niż później” po zaobserwowaniu „silnego wzrostu zakażeń” w ciągu ostatnich pięciu dni – powiedział Micotakis.

Podkreślił, że wzrost liczby zakażeń koronawirusem musi zostać powstrzymany, zanim krajowy system opieki zdrowotnej znajdzie się pod – jak to ujął – „presją nie do wytrzymania”.

Zgodnie z nowymi ogólnokrajowymi ograniczeniami, które zaczną obowiązywać od soboty, sklepy detaliczne zostaną zamknięte, z wyjątkiem supermarketów, sklepów z żywnością i aptek. Restauracje będą mogły sprzedawać jedzenie tylko na dowóz.

Mieszkańcy będą potrzebować pozwolenia, żeby wyjść na zewnątrz o konkretnej porze – podaje Reuters. AP informuje, że mieszkańcy będą mogli wychodzić z domów do pracy czy do lekarza po wcześniejszym poinformowaniu o tym władz SMS-em.

Przedszkola i szkoły podstawowe pozostaną otwarte, ale uczniowie szkół średnich przejdą na naukę zdalną.

Ogólnokrajowa kwarantanna będzie obowiązywać do 30 listopada.

W Grecji odnotowano dotąd mniej przypadków zakażeń niż w większości krajów europejskich, głównie z powodu wczesnego ogólnokrajowego lockdownu, który rząd nałożył, gdy w lutym wybuchła pandemia koronawirusa. Ograniczenia zaczęto rozluźniać w maju.

Od początku października w Grecji odnotowuje się jednak wzrost liczby infekcji i władze ponownie zaczęły nakładać ograniczenia. Główny doradca naukowy rządu Sotiris Ciodras ocenił, że odrodzenie epidemii koronawirusa było w ostatnich dniach „szczególnie dynamiczne”.

W Grecji w środę zgłoszono 2646 nowych zakażeń SARS-CoV-2, co jest najwyższym dobowym bilansem od ujawnienia pierwszego przypadku. Ogółem od początku pandemii w kraju odnotowano 46 892 przypadki infekcji koronawirusem, 673 osoby zmarły w związku z Covid-19, w tym 18 w środę. (PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk