Trzaskowski: chcielibyśmy, żeby premier wreszcie odpowiadał na nasze postulaty

Magdalena Targańska3 listopada, 20207 min

Chcielibyśmy, żeby premier wreszcie odpowiadał na nasze postulaty; spotykamy się po raz czwarty, a nie udzielono nam informacji na temat strategii rządu w obliczu pandemii – podkreślał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski po spotkaniu samorządowców z premierem Mateuszem Morawieckim.

Spotkanie w formie wideokonferencji poświęcone było kwestii walki z pandemią koronawirusa. W specjalnym apelu skierowanym do szefa rządu samorządowcy domagają się zwiększenia dostępu do diagnostyki COVID-19, większej liczby miejsc szpitalnych, rozbudowy bazy izolatoriów czy wzmocnienia Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

„Chcielibyśmy, żeby premier wreszcie odpowiadał na nasze postulaty. Spotykamy się po raz czwarty z panem premierem, ale pan premier nie udzielił nam informacji na temat strategii, jaką rząd chce wcielić w życie. Bardzo często nasze postulaty i pytania pozostają bez odpowiedzi” – mówił na konferencji prasowej po spotkaniu prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Jego zdaniem, wszystkie najważniejsze decyzje dotyczące walki z koronawirusem powinny być konsultowane z samorządami.

„Dzisiaj niestety mamy do czynienia z taką sytuacją, że często jesteśmy zaskakiwani decyzjami rządu, kiedy pan premier wychodzi na konferencję. Rozporządzenia pojawiają się wiele godzin później i mamy dosłownie jeden albo dwa dni na to, żeby wcielić w życie decyzję rządu” – podkreślił.

Prezydent Sopotu Jacek Karnowski podkreślał, że to samorządy są na pierwszej linii walki z koronawirusem m.in. jako organy założycielskie placówek służby zdrowia, szkół oraz DPS-ów. „Dlatego tak ważne jest, żebyśmy w walkę z koronawirusem mogli wnieść konkretne rozwiązania” – powiedział, dodając, że decyzje ws. zamknięcia cmentarzy czy placówek gastronomicznych podjęto z dnia na dzień.

Część skierowanych do premiera postulatów omówił pokrótce prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński. Podkreślał on konieczność zwiększania dostępu do testów na COVID-19, co jego zdaniem można uzyskać m.in. poprzez objęcie finansowaniem NFZ testów antygenowych dla podmiotów leczniczych czy wytyczenie nowych zasad do bezpłatnego przesiewowego badania pracowników medycznych oraz pracowników DPS-ów. „Prosimy również o to, by jeszcze raz zastanowić się nad systemem kwarantanny oraz jej kończenia. Zgodnie z opiniami naszych ekspertów kończenie jej w 10. dniu, gdy okres wylęgania może być 14-dniowy, powoduje, że osoby z objawami mogą wychodzić z domu” – wskazał.

Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł przekonywał z kolei, że obecnie władze powinny skupić się na budowie i obsłudze szpitali modułowych. „7 kwietnia dokładnie taką propozycję złożyłem, żeby stworzyć szpital modułowy w Wieliczce – cisza. Ja proszę, żeby dalej tej ciszy nie było” – powiedział. Apelował też o stworzenie systemu pozwalającego na sprawdzenie, w których szpitalach są wolne miejsca oraz respiratory. „Żeby faktycznie trochę pomóc osobom z karetek” – dodał.

„To nie łóżka leczą, leczą lekarze, ratownicy, o to trzeba również zadbać” – przypominał z kolei prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Jak mówił, pomysłem na odciążenie służby zdrowia są izolatoria dla osób, które nie wymagają już intensywnej opieki w szpitalu albo dla takich, które np. mieszkają z osobami znajdującymi się w dużej grupie ryzyka.

Wójt gminy Izabelin Dorota Zmarzlak wskazywała natomiast na wyzwania związane m.in. z pracą Państwowej Inspekcji Sanitarnej, przywołując coraz częstsze sytuacje, w których mieszkańcy dowiadują się o swoich kwarantannach czy izolacji po jej zakończeniu lub np. trzy dni przed końcem. „Oczywiście w dniach poprzedzających prowadzili w miarę normalne życie, stykając się z innymi osobami. Nie jest to działanie, które wspiera zapobieganie rozprzestrzeniania się wirusa” – mówiła. Jak podkreślała, sanepid powinien systemowo informować samorząd o osobach na kwarantannie i w izolacji.

Pod „Apelem ws. koniecznych działań w obszarze ochrony zdrowia” skierowanym do szefa rządu podpisało się 20 samorządowców. Pismo we wtorek rano w mediach społecznościowych opublikował prezydent stolicy.(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk