PolitykaKierwiński: prezydencka nowela to wielkie oszustwo

Magdalena Targańska2 listopada, 20203 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Prezydencki projekt nowelizacji ustawy o ochronie życia to wielkie oszustwo, kolejny krok by zabierać kobietom ich prawa – powiedział dziennikarzom w Sejmie Marcin Kierwiński (KO), pytany o stosunek Koalicji Obywatelskiej do tego projektu.

Prezydent Andrzej Duda skierował w piątek do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o ochronie życia przewidujący wprowadzenie nowej przesłanki umożliwiającej przerwanie ciąży; aborcja byłaby możliwa w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych, nie umożliwiałoby jej wystąpienie innych wad rozwojowych.

„Nie będziemy rozmawiali z oszustami” – oświadczył Kierwiński. „PiS i pan prezydent w tej sprawie zachowali się jak oszuści. Przez wiele lat istniały rozwiązania prawne, popierane przez większość społeczeństwa. PiS złamał tę umowę ze społeczeństwem, dziś ponoszą tego konsekwencje” – dodał sekretarz generalny PO.

Pytany, czy to zgodny pogląd całej Koalicji Obywatelskiej, również posłów konserwatywnych, Kierwiński zaznaczył, że zakłada, iż „wszyscy w Koalicji Obywatelskiej rozumieją, że to co proponuje pan prezydent Duda to kolejne oszustwo, a z oszustami się nie negocjuje”.

„My dzisiaj mamy klub, będziemy na ten temat na pewno rozmawiać, ale nie wyobrażam sobie, by w tej sprawie ktokolwiek mógł chcieć głosować projekt prezydencki, który jest jednym wielkim oszustwem” – mówił Kierwiński.

Jego zdaniem wszystkie postulaty związane ze sprawą ustawy antyaborcyjnej „sprowadzają się do tego, by zły i nieudolny rząd Morawieckiego i Kaczyńskiego po prostu odszedł”. „Pod tym chyba wszyscy rozsądnie myślący Polacy mogą się podpisać” – podkreślił.

Dziś też, dodał, „najważniejsze by PiS wycofał się z tego absurdalnego orzeczenia pseudotrybunału konstytucyjnego”.

Od ponad tygodnia trwają wielotysięczne protesty przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego. To skutek orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że przepis zezwalający – na mocy ustawy z 1993 r. – na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

3 × 3 =