PolskaAnarchiści skrytykowali Strajk Kobiet

Paweł Skutecki Paweł Skutecki2 listopada, 20203 min

Stołeczni anarchiści z kolektywu Syrena skrytykowali Ogólnopolski Strajk Kobiet za brak w powołanej w niedzielę Radzie Konsultacyjnej reprezentantek protestujących kobiet z pewnych grup. Stanowisko w tej sprawie opublikowali na swoim profilu na Facebooku.

W ocenie anarchistów z kolektywu Syrena, którzy angażują się w protesty domagając się nieograniczonego prawa do aborcji, W Radzie Konsultacyjnej powołanej przez Ogólnopolski Strajk Kobiet zabrakło kobiet angażujących się w protesty.

„OSK właśnie ogłosiło skład Rady Konsultacyjnej. Kto i według jakiego klucza wybierał osoby do tego gremium – nie wiemy. Jednak wiemy, że ten klucz – poza nielicznymi wyjątkami – jest na tyle wyśrubowany, że nie ma w nim miejsca dla reprezentantek większości z nas” – napisali anarchiści.

„Gdzie kobiety z mniejszych miast i wsi? Gdzie związkowczynie? Gdzie osoby, które mówią publicznie o swoim doświadczeniu aborcji? Gdzie osoby z niepełnosprawnościami? Gdzie osoby pracujące seksualnie czy osoby wykonujące pracę opiekuńczą? Powiemy za siebie – nie widzimy w tej radzie swojej reprezentacji” – podkreślili.

W ich ocenie, miejsce należne uczestniczkom protestu – osób z mniejszych miejscowości, pracowniczek, działaczek aborcyjnych – „zajęli panowie”.

Anarchiści domagają się „otwarcia Rady Konsultacyjnej na kandydatki zgłaszane przez ruchy społeczne i 100 procentach obecności kobiet w radzie”.

W niedzielę Strajk Kobiet ogłosił wstępny skład Rady Konsultacyjnej; są w nim m.in. prof. Monika Płatek i Michał Boni. Wśród postulatów oprócz kwestii aborcji znalazły się prawa sytuacji społeczności LGBT oraz wprowadzenie świeckiego państwa.

Syrena to anarchistyczny kolektyw i komuna mieszkaniowa, mieszczące się w odzyskanej kamienicy przy Wilczej 30 w Warszawie – czytamy na profilu anarchistów. (PAP)

 

 

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Paweł Skutecki

Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny. Redaktor naczelny portalu Nasza Polska.

Zobacz także

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

four + two =

Masz ciekawy temat? Napisz do nas!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

Napisz list: redakcja@naszapolska.pl