Prof. Simon: Koronawirus nigdy się nie skończy

Karol Kwiatkowski1 listopada, 20203 min

Należy liczyć się z tym, że (koronawirus – przyp. red.) raczej się nigdy nie skończy i zostanie z nami tak jak grypa – stwierdził profesor Krzysztof Simon, ordynator oddziału zakaźnego w szpitalu przy ul. Koszarowej we Wrocławiu.

Profesor wskazuje, że koronawirus będzie mutował. – Szczepionki, gdy będą już dostępne, trzeba będzie co rok lub dwa zmieniać. Tak jak dzieje się to w przypadku grypy sezonowej – stwierdził. Wrocławski ordynator mówił o tym podczas posiedzenia parlamentarnego zespołu ds. dzieci.

Profesor przypomniał, że tak samo jak dziś z koronawirusem, na początku zeszłego wieku trwała walka ze śmiertelną pandemią grypy. I obowiązywały wówczas takie zasady jak dziś. Na zachowanych do teraz ulotkach pojawiają się apele o mycie rąk, zachowanie dystansu i noszenie maseczek. – I nikt wtedy nie krzyczał, że naruszane są prawa obywatelskie. Wszyscy się do tych zaleceń dostosowywali – podkreślił prof. Simon.

Profesor mówił też, że ciężki przebieg zakażenia koronawirusem dotyczy około 20 procent pacjentów, a na sztucznej wentylacji przeżywa jeden na dziesięciu chorych. Na ciężki przebieg choroby oczywiście narażone są szczególnie osoby starsze. Ale nie tylko. Także młodzi mogą przechodzić koronawirusa ciężko – zwłaszcza jeśli cierpią jednocześnie na nadciśnienie, cukrzycę, choroby nerek, choroby sercowo-naczyniowe. A jednym z najgorszych czynników mogących wpłynąć na sposób przechodzenia choroby jest otyłość.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk