PolitykaPrezydent chce większych środków dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami

Magdalena Targańska1 listopada, 20203 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Wraz ze złożeniem projektu zmian w ustawie o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, prezydent Andrzej Duda będzie domagał się m.in. wzrostu środków dla rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnościami – powiedziała Paulina Malinowska-Kowalczyk, doradca prezydenta Andrzeja Dudy ds. osób z niepełnosprawnością.

Malinowska-Kowalczyk była w niedzielę jednym z gości programu „Śniadania w Polsat News”.

„Prezydent, kierując projekt ustawy, będzie domagał się od rządu i parlamentu wzrostu środków celem zapewnienia rodzinom wychowującym dzieci z niepełnosprawnościami pomocy finansowej, medycznej i psychologicznej” – powiedziała Malinowska-Kowalczyk.

Dodała, że inicjatywa prezydenta jest próbą rozwiązania trwającego obecnie sporu wokół tzw. ustawy antyaborcyjnej. „Wszyscy widzimy jak gorący jest to spór i jak skrajne emocje wywołuje” – powiedziała.

„Projekt, który teraz trafi do Sejmu to jest możliwość znalezienia rozwiązania w tej konkretnej sytuacji, w której się znajdujemy. (…) Pan prezydent, podejmując tę inicjatywę ustawodawczą, konsultował ten projekt z wieloma kobietami, z wieloma osobami, które bezpośrednio są dotknięte sytuacją, czy wychowywania dzieci z niepełnosprawnością, dorosłych osób z niepełnosprawnościami, ze środowiskiem, medycznym” – podkreśliła Malinowska-Kowalczyk.

Prezydent Andrzej Duda skierował w piątek do Sejmu swój projekt zmian w ustawie o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Jak oświadczył, propozycja, uwzględniając wskazania TK, przewiduje wprowadzenie nowej przesłanki przywracającej możliwość przerwania ciąży jedynie w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych.

Trybunał Konstytucyjny orzekł 22 października, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. dopuszczający aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Przepis ten straci moc, gdy orzeczenie TK zostanie opublikowane. Wyrok ten wywołał falę protestów w całym kraju. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

8 − 4 =