Scheuring-Wielgus pyta Hołownię: Jak można być takim kłamcą?

Paweł Skutecki29 października, 20207 min

Jak można być takim kłamcą i tak cynicznie wykorzystywać Strajk Kobiet? Pan nigdy nie był z nami. Ma pan jasny pogląd – aborcję uważa ze zabójstwo. Serio, na plecach kobiet chce pan robić politykę? – zwróciła się do lidera Polski 2050 Szymona Hołowni posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus.

„Panie Szymonie Hołownio, jak można być takim kłamcą i tak cynicznie wykorzystywać Strajk Kobiet, Martę Lempart (jedną z liderek ruchu) i rzesze kobiet? Pan nigdy nie był z nami. Ma pan jasny pogląd-aborcję uważa ze zabójstwo. Serio, na plecach kobiet chce pan robić politykę? Straszne” – napisała posłanka w czwartek na Twitterze.

Do wpisu Scheuring-Wielgus dołączyła wypowiedź Hołowni w sprawie aborcji opublikowaną w „Rzeczpospolitej”. To fragment tekstu Hołowni „Sprawa prof. Chazana” z lipca 2014 r.

„Ja mam w tej sprawie bardzo jasny pogląd. Myślę o życiu tak jak profesor Chazan. I chętnie usiadłbym do poważnej debaty z ludźmi przekonanymi, że dla tego ciężko niepełnosprawnego dziecka lepiej byłoby w ogóle się nie urodzić. Tu na pierwszy plan wysuwa się pytanie kluczowe również w sporze o eutanazję: czy cierpienie unieważnia życie? Czy drastyczne obniżenie +jakości+ egzystencji może być przesłanką jej skasowania?” – pytał Hołownia w przytoczonej przez posłankę wypowiedzi.

W lipcu 2014 r. prof. Bogdan Chazan, wówczas dyrektor warszawskiego Szpitala im. św. Rodziny, do którego zgłosiła się pacjentka w 22. tygodniu ciąży, powołując się na klauzulę sumienia odmówił wykonania aborcji, choć były do tego wskazania medyczne ze względu na wady płodu; nie wskazał też pacjentce – do czego zobowiązywały go przepisy – innego lekarza lub placówki, gdzie można zabieg wykonać; w szpitalu nie poinformowano też kobiety o granicznym terminie wykonania zabiegu przerwania ciąży; dziecko urodziło się z ciężkimi wadami, zmarło 10 dni po porodzie.

Do wypowiedzi Hołowni w kwestii trwających w Polsce protestów odniósł się także Ogólnopolski Strajk Kobiet. „Ekhm, protesty nie są po to, żeby pan Hołownia sobie na nich zarobił i wszedł do Sejmu celem urządzenia nam kolejnego katoGileadu, one są o Polskę! W bonusie pouczanie nas przez kolesia w garniturku, jak się robi rewolucję. Nowy poziom telewizyjnej patoopozycji bez skrupułów” – głosi wpis na oficjalnym koncie ruchu na Twitterze.

Protesty w całym kraju wywołało orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który w ubiegły czwartek uznał, że przepis dopuszczający przerwanie ciąży w razie ciężkiej i nieuleczalnej wady płodu, jest niezgodny z konstytucją.

Hołownia komentując orzeczenie TK zaznaczył, że jego osobiste poglądy w sprawie aborcji zawsze były jasne. „Dziś mogę powtórzyć za sędzią TK Leonem Kieresem, który wczoraj zgłosił zdanie odrębne – w moim systemie wartości aborcja zawsze jest złem. Tyle że ja, podobnie jak profesor Kieres, jestem świadomy tego, że w Polsce nie żyję dziś sam i że miliony moich rodaków mojego poglądu w tej sprawie nie podzielają” – oświadczył w miniony piątek Hołownia.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej Hołownia zapowiedział przedstawienie w ciągu kilku tygodni białej księgi z konkretnymi rozwiązaniami służącymi rozdziałowi państwa i Kościoła. Podziękował też wszystkim, którzy biorą udział w trwających od czwartku protestach.

„Ważne, żebyśmy dziś protestowali razem, żebyśmy nie popadli znowu w sekciarstwo, nie stanęli przeciwko sobie. Dzisiaj naszym przeciwnikiem jest nieludzka władza, która chce zmuszać ludzi do heroizmu” – mówił. Dodał, że państwo może wspierać ludzi w podejmowaniu decyzji, które uzna za słuszne, „ale nie ma moralnego prawa, żeby kogokolwiek do heroizmu zmuszać”. (PAP)

autor: Monika Zdziera

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk