Premier do protestujących: niech ten gniew, niech ta niechęć skupi się na mnie, na politykach

Magdalena Targańska29 października, 20208 min

Pod koniec przyszłego tygodnia powinniśmy mieć 31-32 tys. łóżek dostępnych dla chorych na COVID-19 – poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Apelował też do protestujących przeciw wyrokowi TK w sprawie aborcji, aby „skupili swój gniew” na nim i politykach.

Na konferencji na Stadionie Narodowym, gdzie powstaje szpital tymczasowy, premier podkreślał, że uwagę mediów przyciąga obecnie jeden z najbardziej kluczowych sporów światopoglądowych – aborcja, a jednym z najważniejszych wyzwań jest obecnie epidemia koronawirusa.Zaznaczył, że wiosną udało się ograniczyć zakażenia dzięki dystansowi społecznemu. „Dzisiaj, kiedy tych zakażeń jest wielokrotnie więcej, dziś około 20 tys. w ciągu jednego dnia, dziś, kiedy jest zgonów wielokrotnie więcej tej dyscypliny nie utrzymujemy i na skutek tego też tworzą się nowe dodatkowe ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa” – zaznaczył premier.

„Mam apel do wszystkich protestujących – niech ten gniew, niech ta niechęć skupi się na mnie, na politykach, niech dotyka mnie, ale niech nie dotyka tych, których za dwa tygodnie może dotknąć, bo państwo protestujący zetkniecie się z jakimiś osobami starszymi, w autobusie, w domu, na spotkaniu i to może owocować dramatycznymi skutkami” – dodał szef rządu.

Morawiecki zapewnił, że aby jak najlepiej przygotować się na pandemię cały czas dostosowywany jest system służby zdrowia. Jak wskazał, na początku października dostępnych było ok. 10 tys. łóżek covidowych. Obecnie – dodał – jest ich 23 tys. „Zajętych łóżek jest 14 tys. To oznacza, że cały czas przybywa pacjentów, którzy leżą na łóżkach w szpitalach w całej Polsce” – zauważył szef rządu.

„Dlatego wydałem dzisiaj dyspozycję wszystkim wojewodom, żeby dopasowywali bazę łóżek, razem z dyrektorami wojewódzkich oddziałów NFZ, do kolejnego wzrostu zakażeń. To oznacza, że pod koniec przyszłego tygodnia powinniśmy mieć 31-32 tys. łóżek dostępnych” – zapowiedział premier.

Zadeklarował jednocześnie, że rząd nie chce na razie zamykać gospodarki. „My chcemy powstrzymać się przed tym. Nie chcemy zamykać całkowicie gospodarki tak długo, jak to będzie możliwe” – podkreślił.

„Przygotowujemy państwo polskie na scenariusz bardzo niedobry” – dodał Morawiecki. Jak zaznaczył, szpital na Stadionie Narodowym jest świadectwem tego, że „państwo robi i będzie robić wszystko, aby móc leczyć obywateli”.

Premier poinformował, że obecnie szpitale tymczasowe są budowę w „różnych systemach”, zapewnią ok. 10 tys. miejsc i apelował o ograniczenia kontaktów społecznych.

„Aby nadzieja wróciła z powrotem do gospodarki w Europie, w Polsce, musimy zdusić tę drugą falę, która jak prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział wczoraj, zaskoczyła całą Europę, i zaskoczyła nas też tu, w Polsce, swoją wielkością, swoją siłą, swoim potencjałem zakażeń” – powiedział Morawiecki.

Podziękował także „wszystkim, którzy przyczynili się do tego”, by na Stadionie Narodowym w Warszawie w niespełna dwa tygodnie przygotowano łóżka i sprzęt dla chorych na COVID-19 w ramach szpitala tymczasowego.

Minister zdrowia Adam Niedzielski wskazał, że koncepcja szpitali tymczasowych nie jest już opcją rezerwową, a realnym narzędziem rozwiązywania problemów.

„Pracujemy przede wszystkim nad powiększeniem możliwości przyjęcia w istniejącej infrastrukturze pacjentów covidowych. Na dziś mamy łóżek do walki z covidem 23 tys. Chcemy dojść do 35 tys. i zwiększać ją systematyczne, w zależności od rozwoju pandemii” – powiedział szef resortu zdrowia podczas konferencji na Stadionie Narodowym w Warszawie, gdzie utworzono pierwszy w kraju szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19.

„Na razie udaje nam się przypilnować pewnej proporcjonalności przyrostu bazy (łóżek-PAP) do dziennej liczby zachorowań” – ocenił.

Szef MZ podkreślił, że oprócz rozbudowy infrastruktury „ważne jest też zarządzenie ruchem pacjentów”.

„Przygotowaliśmy nowe rozwiązanie, które dotyczy poszerzenia bazy izolatoriów, czyli miejsc, gdzie mogą przebywać pacjenci, którzy są już po leczeniu, mają stan na tyle ustabilizowany, doprowadzony do takiego poziomu, że mogą niekoniecznie być leczeni w warunkach szpitalnych” – powiedział Niedzielski.

„Razem z wojewodami i Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji planujemy powiększyć istniejącą bazę izolatoriów z 4 tys. miejsc w najbliższym tygodniu, dwóch do 10 tys. miejsc. I co więcej chcemy bardzo intensywnie zająć się zagadnieniem weryfikowania, którzy pacjenci mogą być przenoszeni, ze szpitali covidowych, bez względu, czy to będzie tak, jak tutaj (na Stadionie Narodowym-PAP) szpital tymczasowy czy szpital tradycyjny, do tych izolatorów” – zaznaczył minister zdrowia.

(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk