Premier apeluje o odwołanie zaplanowanych na piątek protestów

Magdalena Targańska29 października, 20203 min

O odwołanie planowanych na piątek protestów po wyroku TK ws. aborcji zaapelował w czwartek podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Jak podkreślił, protesty ze względu na trwającą w kraju epidemię są zagrożeniem dla życia seniorów.

Od ubiegłego czwartku w całym kraju trwa fala protestów – manifestacji, blokowania ulic, protestów przed i w kościołach, a także akcji w mediach społecznościowych. To reakcja na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który za niezgodny z konstytucją uznał przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. dopuszczający przerwanie ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne uszkodzenie płodu. Inicjatorem sprzeciwu wobec orzeczenia TK jest Ogólnopolski Strajk Kobiet.

Na piątek planowany jest największy protest po wyroku TK. Ogólnopolski Strajk Kobiet zapowiedział, że w stolicy ma się odbyć ogólnopolski marsz.

Premier był pytany podczas czwartkowej konferencji prasowej, czy będzie apelował o odwołanie planowanych na piątek protestów z uwagi na bezpieczeństwo epidemiczne.

„Bardzo gorąco o to proszę, ze względu na epidemię i COVID-19, ponieważ jest to zagrożenie dla życia naszych seniorów, ale umierają także ludzie młodsi” – oświadczył Morawiecki.

Jak podkreślił premier, szczególnie są zagrożeni seniorzy powyżej 70. roku życia, którzy nie świadczą pracy zawodowej. „Oni są w domach i jeśli ktoś się z nimi spotka w weekend z tych ludzi, którzy zostali zakażeni, to tworzy bezpośrednie zagrożenie dla ich życia” – dodał.

„Chrońmy seniorów, nasze społeczeństwo, nasze mamy, ojców, dziadków, żeby mogli żyć i prowadzić dyskusję publiczną” – zaapelował premier.

(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk