Fiskus zbroi się po zęby

Karol Kwiatkowski27 października, 20204 min

Funkcjonariusze skarbówki łatwo sprawdzą odciski palców i DNA podejrzanych o przestępstwa gospodarcze. W akcjach pomoże im… wojsko – informuje we wtorek „Puls Biznesu”.

„Puls Biznesu” donosi, że ministerstwo finansów pracuje nad projektem ustawy znacznie zwiększającej uprawnienia organów skarbowych.

„Zajmowanie rzeczy ruchomych (samochody, maszyny i urządzenia, sprzęt elektroniczny itp.), zakupy kontrolowane, blokowanie kont bankowych na dłużej, większy i łatwiejszy dostęp do danych objętych tajemnicą bankową, formalne ściganie przestępstw skarbowych, dostęp do odcisków palców oraz DNA — to tylko niektóre z obszernego katalogu nowych możliwości szykowanych dla fiskusa w rządowym projekcie ustawy” – informuje gazeta.

W artykule przytoczono też fragment uzasadnienia projektu, według którego „propozycje mają na celu usprawnienie wykonywania zadań przez organy KAS w zakresie zwalczania szarej strefy, uszczelniania wpływów do budżetu państwa, zwalczania wyłudzeń skarbowych i oszustw karuzelowych”.

MF stwierdza, że do szeregu dotychczasowych narzędzi uszczelniających system podatkowy (np. STIR, JPK VAT, split payment, pakiet paliwowy, kasy fiskalne online) trzeba dodać kolejne elementy systemu, „które będą go dopełniać i wzmacniać”.

Jak wskazuje „Puls Biznesu”, proponowanych zmian, zwiększających uprawnienia skarbówki wobec podatników, jest kilkaset. Część z pożądanych przez fiskusa kompetencji ma charakter stricte śledczy. Funkcjonariusze KAS zyskają podstawę prawną do formalnego prowadzenia śledztw w zakresie przestępstw gospodarczych, szczególnie wymierzonych w budżet państwa. Polska skarbówka stanie się de facto policją skarbową, z szerokimi uprawnieniami, jakie przysługują policjantom. Ma jej to pomóc w wykrywaniu i zwalczaniu przede wszystkim zorganizowanych grup przestępczych okradających budżet państwa, podrabiaczy dokumentów i faktur o wielkiej wartości.

Fiskus ma m.in. zyskać możliwość natychmiastowej identyfikacji podejrzanych (np. złapanych na gorącym uczynku) dzięki automatycznemu dostępowi do bazy danych odcisków palców i DNA.

Projekt zakłada również wsparcie fiskusa przez wojsko, a ściślej mówiąc: Żandarmerię Wojskową.

Projekt nie został jeszcze skierowany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.(PAP)

 

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk