Protestujący zablokowali centrum Warszawy

Paweł Skutecki26 października, 20203 min

W poniedziałek uczestnicy kolejnego protestu przeciwko czwartkowemu wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji od ok. godz. 16 blokują centrum Warszawy, a także wiele stołecznych ulic m.in. na Pradze i na Ursynowie. Blokady trwają też w kilku podwarszawskich miejscowościach.

Kolejny protest, którego uczestnicy sprzeciwiają się zaostrzeniu prawa aborcyjnego w Polsce, rozpoczął się w godzinach szczytu. Grupy protestujących blokują ulice w wielu ważnych komunikacyjnie miejscach w Warszawie.

Od godz. 16 blokada trwa w rejonie ronda de Gaulle’a w centrum miasta. Ruch blokują samochody z emblematami Strajku Kobiet na szybach, a także protestujący, którzy weszli na torowisko tramwajowe oraz na jezdnię. Ruch zablokowany jest w dwóch kierunkach. Stoją tramwaje, również na Moście Poniatowskiego. Na miejscu jest policja.

Inna grupa protestujących blokuje ruch na odcinku ul. Niemcewicza, a kolejna – ul. Puławską na wysokości ul. Narbutta. Protestujący zablokowali ponadto we wszystkie strony skrzyżowanie na rogu ulicy Targowej i al. „Solidarności” na Pradze, a także rondo Hallera. Kolejna grupa protestujących blokuje al. Komisji Edukacji Narodowej na Ursynowie.

Ruch stoi też w rejonie ronda na placu Wilsona, gdzie w okolicy domu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na Żoliborzu protesty odbywają się od kilku dni. Nieprzejezdna jest m.in. ulica Słowackiego.

Stoją nie tylko samochody, ale też autobusy i tramwaje. Blokady trwają też w innych podwarszawskich miastach, m.in. w Markach, w Nowym Dworze Mazowieckim, czy w Konstancinie-Jeziornie.

Uczestnicy manifestacji mają ze sobą transparenty z hasłami: „Nie macie sumienia zmuszać na do rodzenia”, „Wyp…” czy „Maryja nie miała wyboru, ale ja nie jestem Maryją”. Wznoszą okrzyki m.in.: „Myślę, czuję, decyduję”. (PAP)

Autorzy: Agnieszka Ziemska, Monika Zdziera, Bartłomiej Figaj, Natalia Kamińska

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk