Marszałek Senatu: głosowanie ws. noweli ustaw COVID-owych jeszcze w poniedziałek

Karol Kwiatkowski26 października, 20204 min

W poniedziałek, po zakończeniu rozpatrywania nowelizacji ustaw dotyczących przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym związanym z COVID-19, odbędzie się głosowanie nad nią – zapowiedział marszałek Sejmu Tomasz Grodzki.

W poniedziałek po południu zebrał się Senat; pierwszym punktem zaplanowanego na trzy dni posiedzenia jest nowela ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19.

Na briefingu prasowym przed rozpoczęciem posiedzenia marszałek Grodzki stwierdził, że nowela tzw. ustawy covidowej trafiła do Senatu „w kształcie dalekim od doskonałości a co więcej posłowie wnioskodawcy byli nieobecni na komisji zdrowia”. „Słyszałem, że tym razem z przyczyn rzeczywiście zdrowotnych; reprezentował ich jednak rząd w osobie pana wiceministra Sławomira Gadomskiego z Ministerstwa Zdrowia” – powiedział Grodzki.

Zaznaczył, że senatorowie i rządzący zaproponowali do nowelizacji kilka poprawek, które w dużej części senacka komisja zdrowia będzie rekomendowała. „Wiem, że będą również zgłaszane poprawki na sesji plenarnej. To oznacza, że będzie musiała zebrać się ponownie komisja. Mam nadzieję, że choćby późnym wieczorem uda się tę ustawę przegłosować w finalnym kształcie i odesłać do Sejmu” – powiedział marszałek Sejmu.

Później po rozpoczęciu obrad Senatu Grodzki poinformował, że głosowanie w sprawie nowelizacji ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19 planowane jest po zakończeniu rozpatrywania tego punktu.

Poinformował też, że w poniedziałek komisja zdrowia „dostrzegła potrzebę wprowadzenia zmian legislacyjnych wykraczających poza materię ustawy i (…) przedstawiła wniosek o podjęcie inicjatywy ustawodawczej”. Chodzi o zniesieniu zakazu handlu w niedzielę na czas pandemii i 90 dni po jej zakończeniu. Jak mówił, rozwiązanie takie pozwoli „rozrzedzić masy ludzki w sklepach i galeriach handlowych a z drugiej strony powinno się pozytywnie przysłużyć przedsiębiorcom”.

Grodzki poinformował ponadto, że we wtorek senatorowie rozpoczną obrady o godz. 16. i zajmą się nowelą ustawy budżetowej na rok 2020.

„W trzecim dniu posiedzenia zaczniemy od uchwały upamiętniającej bohaterstwo posłuch lotników w bitwie o Anglię” – zapowiedział marszałek Senatu.

Ponadto – dodał – „wpłynęła jeszcze propozycja uchwały dotycząca ostatniego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, która będzie opracowywane przez komisję ustawodawczą w środę rano”. „Jeżeli komisja zakończy swoją pracę, będzie jeszcze omawiana na plenarnym w środę pod koniec dnia, jeżeli nie, to Konwent Seniorów i wnioskodawcy zdecydują o dalszym losie tej propozycji uchwały” – stwierdził.(PAP)

 

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk