ZagranicaAstraZeneca żąda większych pieniędzy za wyprodukowanie szczepionki przeciwko koronawirusowi

Karol Kwiatkowski24 października, 20203 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

AstraZeneca poinformowała w piątek, że umowa dotycząca szczepionki przeciwko koronawirusowi z Oxford University pozwoli jej na dodanie do 20% kosztów produkcji, aby pokryć dodatkowe wydatki, które musi ponieść brytyjski producent leków.

„Oprócz kosztów produkcji firma ponosi koszty przekraczające 1 miliard dolarów na całym świecie, które obejmują rozwój kliniczny, regulacje, dystrybucję, nadzór nad bezpieczeństwem farmakoterapii i inne wydatki” – powiedział rzecznik AstraZeneca w oświadczeniu.

„Aby pokryć te dodatkowe wydatki, firma doda kwotę odpowiadającą maksymalnie 20% kosztów produkcji, jednocześnie kontynuując wysiłki w celu zapewnienia szczepionki bez zysku podczas pandemii” – czytamy w oświadczeniu.

AstraZeneca podpisała już wiele umów na dostawę i produkcję ponad trzech miliardów dawek na całym świecie.

Umowy te są zawierane z firmami i rządami w miarę zbliżania się firmy do raportowania wczesnych wyników późnego etapu badania klinicznego. Szczepionka, opracowana przez Uniwersytet Oksfordzki i licencjonowana dla AstraZeneca w kwietniu, ma być jedną z pierwszych dostępnych na rynku.

Firma powiedziała wcześniej, że stworzyła wiele łańcuchów dostaw, aby zapewnić terminowy, szeroki i sprawiedliwy dostęp do jej szczepionek zarówno dla krajów o wysokim, jak i niskim dochodzie.

Ceny i dostawa eksperymentalnych szczepionek COVID-19 były szeroko dyskutowane, ponieważ bogatsze kraje pompują miliardy dolarów na finansowanie, a AstraZeneca otrzymała również ochronę przed przyszłymi roszczeniami z tytułu odpowiedzialności.

Oddzielnie AstraZeneca wznowiła próbę eksperymentalnej szczepionki COVID-19 w USA po zatwierdzeniu przez organy regulacyjne, podała firma w piątek.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

9 + eight =