AstraZeneca żąda większych pieniędzy za wyprodukowanie szczepionki przeciwko koronawirusowi

Karol Kwiatkowski24 października, 20203 min

AstraZeneca poinformowała w piątek, że umowa dotycząca szczepionki przeciwko koronawirusowi z Oxford University pozwoli jej na dodanie do 20% kosztów produkcji, aby pokryć dodatkowe wydatki, które musi ponieść brytyjski producent leków.

„Oprócz kosztów produkcji firma ponosi koszty przekraczające 1 miliard dolarów na całym świecie, które obejmują rozwój kliniczny, regulacje, dystrybucję, nadzór nad bezpieczeństwem farmakoterapii i inne wydatki” – powiedział rzecznik AstraZeneca w oświadczeniu.

„Aby pokryć te dodatkowe wydatki, firma doda kwotę odpowiadającą maksymalnie 20% kosztów produkcji, jednocześnie kontynuując wysiłki w celu zapewnienia szczepionki bez zysku podczas pandemii” – czytamy w oświadczeniu.

AstraZeneca podpisała już wiele umów na dostawę i produkcję ponad trzech miliardów dawek na całym świecie.

Umowy te są zawierane z firmami i rządami w miarę zbliżania się firmy do raportowania wczesnych wyników późnego etapu badania klinicznego. Szczepionka, opracowana przez Uniwersytet Oksfordzki i licencjonowana dla AstraZeneca w kwietniu, ma być jedną z pierwszych dostępnych na rynku.

Firma powiedziała wcześniej, że stworzyła wiele łańcuchów dostaw, aby zapewnić terminowy, szeroki i sprawiedliwy dostęp do jej szczepionek zarówno dla krajów o wysokim, jak i niskim dochodzie.

Ceny i dostawa eksperymentalnych szczepionek COVID-19 były szeroko dyskutowane, ponieważ bogatsze kraje pompują miliardy dolarów na finansowanie, a AstraZeneca otrzymała również ochronę przed przyszłymi roszczeniami z tytułu odpowiedzialności.

Oddzielnie AstraZeneca wznowiła próbę eksperymentalnej szczepionki COVID-19 w USA po zatwierdzeniu przez organy regulacyjne, podała firma w piątek.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk