Czarnek o protestach po wyroku TK: skandaliczne, wulgarne, obsceniczne

Karol Kwiatkowski23 października, 20204 min

Te protesty były absolutnie skandaliczne, wulgarne, obsceniczne, świadczą o złej woli protestujących. A Trybunał zachowuje się logicznie, konsekwentnie i zgodnie z konstytucją. Konstytucja zwyciężyła – powiedział w piątek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. W piątek rano w radiu Wnet minister Czarnek powiedział, że był przekonany, że Trybunał wyda takie orzeczenie.

„Proszę zwrócić uwagę, że ono, jeśli chodzi o swoją istotę i uzasadnienie, niczym nie różni się od orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 1997 r. W 1997 r. TK uchylił przesłankę społeczną aborcji – tę czwartą, którą w 1996 r. przedstawiciele SLD wprowadzili do ustawy antyaborcyjnej. I wówczas Trybunał Konstytucyjny, składający się w większości z sędziów wybranych przez SLD i PSL, stwierdził, że człowiekowi przysługuje prawna ochrona życia, czyli najwyższej wartości jaka istnieje, na każdej fazie rozwoju życia człowieka. I konstytucja nie pozwala na to, ażeby różnicować te fazy co do ważności. I tą fazą rozwoju życia człowieka jest również faza życia w okresie prenatalnym. Dokładnie to samo zrobił Trybunał wczoraj, czyli nawiązał do swojego orzeczenia z 1997 r. Mamy pełną ciągłość orzecznictwa, jeśli chodzi o prawną ochronę życia i prawo do życia” – powiedział minister.

Minister skomentował również protesty przeciwników zmian w prawie dotyczącym aborcji.

„Te protesty, które się pojawiły, (…) były absolutnie skandaliczne, wulgarne, obsceniczne, świadczą tylko i wyłącznie o złej woli protestujących. A Trybunał zachowuje się logicznie, konsekwentnie i zgodnie z konstytucją. Konstytucja zwyciężyła” – ocenił Czarnek.

Na uwagę dziennikarza, że spokój społeczny został zburzony, Czarnek pytał, „czy chodzi o spokój społeczny, jako o wartość najwyższą, czy chodzi o życie jako wartość najwyższą?”. „Zawsze musimy dokonywać – tak jak Trybunał to robi – ważenia wartości: co jest wartością wyższą? Spokój społeczny, czy życie człowieka? Ja uważam, że życie człowieka” – powiedział.

Wyrok TK zapadł w pełnym składzie. Zdania odrębne złożyli sędziowie Piotr Pszczółkowski oraz Leon Kieres.(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk