ZagranicaCombo po rosyjsku. Jedna szczepionka na grypę i koronawirusa

Paweł Skutecki21 października, 20202 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Rosja zamierza stworzyć szczepionkę, która działałaby jednocześnie przeciwko grypie i koronawirusowi – poinformował w środę działający w Nowosybirsku ośrodek Wektor. Ten główny rosyjski ośrodek wirusologii opracował dotąd jedną ze szczepionek przeciwko koronawirusowi.

Dyrektor ośrodka Rinat Maksiutow podkreślił, że lekarze wiedzą już, iż jednoczesne zachorowanie na grypę i zakażenie koronawirusem „wzmacnia znacznie ciężki przebieg i śmiertelność sezonowej grypy”. Wektor prowadzi prace nad połączoną szczepionką – poinformował naukowiec.

W ośrodku Wektor powstała dotąd jedna z dwóch zarejestrowanych w Rosji szczepionek przeciwko koronawirusowi – EpiVacCorona. Maksiutow powiedział w środę, że ten preparat na późniejszym etapie przejdzie badania kliniczne na dzieciach w wieku 14-17 lat. Zapewnił, że szczepionka jest „całkowicie bezpieczna, zarówno dla zdrowych ochotników, jak i dla osób z chorobami przewlekłymi, alergików i osób starszych”.

Państwowe Centrum Naukowe Wirusologii i Biotechnologii Wektor to ośrodek, gdzie w czasach ZSRR prowadzone były badania nad bronią biologiczną. Jest to jedno z dwóch laboratoriów na świecie, obok Centrum Kontroli i Prewencji Chorób w USA, gdzie przechowywane są wirusy ospy prawdziwej i Eboli.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dwadzieścia − 13 =