Dera: projekt PiS dot. COVID-19 jest potrzebny

Magdalena Targańska20 października, 20203 min

Taka ustawa jest potrzebna. Prezydent możliwie jak najszybciej ją podpisze, gdy trafi do niego – powiedział prezydencki minister Andrzej Dera, odnosząc się do projektu PiS zakładającego zwolnienie personelu medycznego z odpowiedzialności karnej w czasie epidemii, którym we wtorek zajmie się Sejm.

Prezydencki minister Andrzej Dera był we wtorek gościem programu Kwadrans Polityczny na antenie TVP1. Podczas rozmowy Dera został zapytany m.in. o to, jak prezydent Andrzej Duda ocenia projekt PiS zakładający zwolnienie personelu medycznego z odpowiedzialności karnej w czasie epidemii. „Taka ustawa jest potrzebna. Jest to słuszny kierunek działania rządu” – podkreślił.

Poinformował również, że prezydent podpisze tę ustawę, gdy po przejściu procesu legislacyjnego w parlamencie trafi do niego. „Proszę zwrócić uwagę, że pan prezydent wszystkie ustawy, które dotyczyły COVID-19, podpisuje możliwie w jak najszybszym terminie, wiedząc o tym, że czas jest bardzo istotnym czynnikiem w walce z pandemią” – zaznaczył.

We wtorek o godz. 10 zbiera się Sejm, który zajmie się m.in. projektem PiS zakładającym zwolnienie personelu medycznego z odpowiedzialności karnej w czasie epidemii, jeśli popełnią nieumyślny błąd w opiece nad chorymi na COVID-19. Projekt zakłada też 200 proc. dodatku za walkę z COVID-19, 100 proc. wynagrodzenia za czas kwarantanny i izolacji dla medyków, a także możliwość pracy na kwarantannie za zgodą pracodawcy.

Posłowie we wtorek rozpatrzą też inne projekty dot. walki z COVID, w tym projekt Lewicy, który zakłada ustawowe uregulowanie obowiązku zakrywania przy pomocy np. maseczki ust i nosa w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk