Praktyki rodem z Auschwitz w Centrum Zdrowia Matki Polki

Mati Ogińska18 października, 202015 min

Praktyki rodem z Auschwitz w Centrum Zdrowia Matki Polki, gdzie w Łodzi zmarł wcześniak, którego matka mogła zobaczyć w ciągu siedmiu miesięcy tylko dwa razy. Osieroceni rodzice rozpaczają, gdyż nie dopuszczano ich do dziecka, pozbawiano wszelkich wiadomości na temat jego zdrowia i w końcu odprawiono z kwitkiem oddając rzeczy zmarłego dziecka.
MATKA I DZIECKO to jedność, a także Świętość. Każda rozwinięta kultura oparta jest na płodności kobiety, bo to ona zapewnia kontynuację rodu, plemienia czy narodu. Płodność rozumiana jako przyjmowanie z radością każdego życia, którym kobietę obdarzy Bóg (dla innych może to być tylko natura lub przeznaczenie). Wszędzie brzemienność kobiety jest nie tylko uświęceniem małżeństwa, ale także Doskonałym Spełnieniem jej wyjątkowej roli: tej która daje życie, kapłanki przekazywania genów. W kulturze Chrześcijańskiej „Świętość” macierzyństwa, jest wyjątkową z racji narodzin Boga – Człowieka Chrystusa z  Najświętszej Maryi Panny, dlatego w najdzikszych snach nie wyobrażałam sobie, że w katolickim, bądź co bądź kraju – w Polsce, będzie dochodzić do zbrodniczych- tak, zbrodniczych praktyk, gdy noworodki będą oddzielane od matek wbrew woli rodziców pod pozorem fałszywie i szkodliwie pojmowanego bezpieczeństwa.

Stanisława Leszczyńska, położna z Auschwitz wspominała: „Wcześniej wszystkie nowo narodzone dzieci były zabijane. Świeżo upieczone matki bywały świadkami tego nieludzkiego procederu. W 1943 roku nastawienie Niemców zaczęło się w tej materii nieznacznie zmieniać. Zamiast mordować wszystkie noworodki,oddzielali te o „aryjskim” wyglądzie. „Dzieci niebieskookie i jasnowłose odbierano matkom i wysyłano do Nakła w celu wynarodowienia. Przejmujący skowyt matek żegnał odjeżdżające transporty niemowląt. Póki maleństwa przebywały przy matce, to już samo macierzyństwo stwarzało promień nadziei. Rozłąka z dzieckiem była straszna” – pisała Leszczyńska. ( Cyt. za portalem Wielka Historia „ Jak wyglądał poród w Auschwitz”)

Ktoś powie: to niesprawiedliwe porównanie… Przykro mi, że tak to wygląda, ale niestety to porównanie świetnie tu pasuje. Znieczulica wynikająca ze ślepo wdrażanych przepisów jest ta sama, w Łodzi może nawet gorsza, bo nie poprzedzająca, a następująca po doświadczeniach w Auschwitz.
Mati Ogińska
Felietony i komentarze nie zawsze odzwierciedlają poglądy i opinie redakcji. 
Udostępnij:

Mati Ogińska

One comment

 • Marek

  20 października, 2020 at 1:55 pm

  Witam. Zacytuje fragment z pewnego filmu dokumentalnego:
  „Dr Robert Jay Lifton: Musisz patrzeć na zachowanie Nazistów w zawodzie medycznym i gdzie indziej jak na mieszankę idealizmu i terroru. Wiemy o terrorze, często lekceważymy elementy idealizmu, nie lubimy o tym słuchać, jednak Naziści wyciągnęli rękę do niemieckich lekarzy, wszczepili w nich pomysł bycia biologicznymi żołnierzami, hodowcami genów, lekarzami narodu. Wszystko to było idealne, pomysł robienia czegoś wspaniałego na rzecz ludzi jako ogółu. To przewyższało egoizm relacji jeden do jeden, relacji lekarz-pacjent.

  Prof. Michael Burleigh: Lekarze po prostu przestali być zaniepokojeni chorym człowiekiem, dla którego właściwie nie mogliby zrobić zbyt wiele… i wyruszasz na tą wielką, służącą odkupieniu, rasistowsko-biologiczną misję, gdzie jesteś częścią elitarnej grupy ekspertów. Reżim oferował lekarzom szansę stania się prawie boskimi postaciami sprawującymi władzę nad genetycznym zdrowiem narodu.

  Narrator: Po wojnie, lekarze i naukowcy usprawiedliwiali się mówiąc, że tylko wykonywali rozkazy. Dr Köpp nie przyjmuje tych wymówek.

  Dr Wolfgang Köpp: Obecnie często twierdzi się, że to narodowi socjaliści zmusili lub przekonali niemieckich lekarzy by zajęli się biologią genetyczną i higieną rasową. To po prostu nie jest prawda. To nie lekarze zostali przekonani przez narodowych socjalistów [nazistów] – sytuacja była odwrotna.

  Narrator: Na mocy nazistowskiego przepisu o sterylizacji z 1933 roku, niemieccy lekarze mieli władzę by ścigać tych, którzy nie nadawali się pod względem genetycznym. Kręcili filmy ostrzegające społeczeństwo by było czujne jeżeli chodzi o choroby dziedziczne w ich rodzinie.”
  https://pubmedinfo.org/2019/03/25/film-nauka-i-swastyka-biologiczni-zolnierze-hitlera/

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk