Polscy muzułmanie ograniczają działalność meczetów i domów modlitw

Paweł Skutecki17 października, 20203 min

Od soboty Muzułmański Związek Religijny w RP ograniczył działalność meczetów i domów modlitw, którymi ta organizacja zarządza. Powodem jest sytuacja związana z pandemią koronawirusa i wzrostem liczby zakażeń w kraju.

Muzułmański Związek Religijny w RP to najstarsza i najważniejsza organizacja polskich wyznawców islamu, przede wszystkim Tatarów, których największe w kraju skupiska są w województwie podlaskim. Liczba jego członków szacowana jest na 5 tys. osób.

„Nadzwyczajna sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa niestety wciąż się rozwija. Jak wiadomo, wszyscy powinniśmy pozostać w naszych domach i do minimum ograniczyć kontakty społeczne, aby pomóc w przerwaniu łańcucha infekcji” – oświadczyły władze MZR, podejmując decyzję o ograniczeniu od soboty działalności meczetów i domów modlitw.

Oznacza to odwołanie modlitw piątkowych oraz modlitw zbiorowych we wszystkich meczetach, centrach i domach modlitwy zarządzanych przez ten Związek. To m.in. zabytkowe meczety w Bohonikach i Kruszynianach (Podlaskie), meczet w Gdańsku czy Tatarskie Centrum Kultury Islamu w Suchowoli (Podlaskie). „Drodzy bracia i siostry w islamie! Prosimy, abyście stosowali się do zaleceń instytucji państwowych i odprawiali modlitwy indywidualnie” – zaapelowały władze MZR.

Podobne ograniczenia Związek wprowadził również wiosną tego roku, na początku pandemii. Podobnie zrobiła również Liga Muzułmańska w RP, ograniczając działalność swoich centrów w trosce o bezpieczeństwo osób uczestniczących w zbiorowych modlitwach.(PAP)

autor: Robert Fiłończuk

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk