NEJM: Maski nie chronią, ale pełnią rolę talizmanów 

Paweł Skutecki17 października, 202014 min

Kiedy minister Szumowski śmiał się z ludzi noszących maseczki, a profesor Gut mówił, że mogą one bardziej szkodzić, niż pomagać – mieli oczywiście rację. Artykuł grupy lekarzy opublikowany w bardzo prestiżowym piśmie medycznym The New England Journal of Medicine w maju bieżącego roku mówił dokładnie to samo. Maseczki nie chronią przed Covid-19, są wyłącznie elementem myślenia magicznego w sferze publicznej. 

Artykuł „Universal Masking in Hospitals in the Covid-19 Era” wzbudził ogromne zainteresowanie na całym świecie i wciąż jest często przywoływany w dyskusjach na temat sensowności zmuszania całych społeczeństw do zakrywania ust i nosa… czymkolwiek. To co na zdrowy rozum wydaje się niemądre, według naukowców jest… nieskuteczne. 

„Wiemy, że noszenie maseczek poza placówkami ochrony zdrowia zapewniają niewielką, o ile w ogóle, ochronę przed infekcją” – piszą autorzy artykułu w NEJM. Ich zdaniem, by doszło do zarażenia COVID-19 potrzebny jest bezpośredni kontakt z osobą chorą twarzą w twarz (na odległość bliższą niż sześć stóp, czyli mniej niż 180 centymetrów) w czasie dłuższym niż 10 lub nawet – jak twierdzą inni naukowcy – 30 minut. Szansa na „złapanie” COVID-19 od przechodnia w przestrzeni publicznej jest więc minimalna. 

Autorzy są przekonani, że noszenie maseczek w placówkach ochrony zdrowia, ze względu na inną specyfikę kontaktów międzyludzkich i ryzyko styczności z osobami chorymi, jest uzasadnione i wskazane. Ale poza tymi miejscami – zupełnie nie ma sensu, przynajmniej pod względem epidemiologii, bo…  maseczki są widocznym przypomnieniem o niewidocznym patogenie i mają za zadanie przypominać ludziom o konieczności zachowania dystansu i innych zasad bezpieczeństwa. Jakbyśmy słyszeli ministra Pinkasa, prawda? 

Maski pełnią też bardzo ważną, symboliczną rolę. „Maski nie są tylko przedmiotami użytkowymi, są także talizmanami pomagającymi zwiększyć u pracowników ochrony zdrowia poczucie bezpieczeństwa, samopoczucie i zaufanie do swoich szpitali”. 

Artykuł można znaleźć tutaj

Udostępnij:

Paweł Skutecki

One comment

Leave a Reply

Koszyk