Dr Grzesiowski w walce z epidemią liczy na wojsko i Kościół

Paweł Skutecki17 października, 202016 min

„Konieczne jest wzmocnienie systemu opieki zdrowotnej” – powiedział w rozmowie z PAP ekspert terapii zakażeń dr Paweł Grzesiowski. Zaznaczył, że wprowadzone obostrzenia to „drugi filar strategii”, pierwszym musi być natychmiastowe realne wsparcie szpitali, m.in. przez wojsko oraz możliwość organizacji szpitali doraźnych.

„W tej chwili możemy już tylko apelować o realne wsparcie dla ochrony zdrowia, bo jest to już lawina, której przez najbliższe dni nie uda się powstrzymać, nawet ograniczeniami (wprowadzonymi przez rząd – PAP)” – powiedział w rozmowie z PAP immunolog, ekspert w dziedzinie terapii zakażeń dr Paweł Grzesiowski. Wskazał, że „epidemia rządzi się swoimi prawami” i jeśli obecnie 10 tys. chorych „zaraża co najmniej jedną, dwie osoby”, miną jeszcze minimum dwa tygodnie, zanim obostrzenia zaczną odnosić skutek.

„Potrzebujemy natychmiast łóżek z dostępem do tlenu i z opieką dla tych pacjentów” – podkreślił lekarz. Dodał, że nie widzi „możliwości rezerw w systemie”.

Wskazał, że obecnie kilka województw: mazowieckie, małopolskie, łódzkie, pomorskie czy wielkopolskie to epicentrum zakażeń, w tych kilku regionach występuje koncentracja chorych.

„Powinien zostać zastosowany system wysyłania tych pacjentów do regionów mniej obciążonych – a więc, na przykład, pacjent z Warszawy jedzie do Olsztyna, bo tam są miejsca. Oprócz tego potrzebujemy realnych łóżek. Trzeba zrobić to, co wszyscy na świecie – zorganizować szpitale doraźne, rozwijane w ciągu dwóch, trzech dni w salach gimnastycznych, szkołach czy salach targowych z dostępem do tlenu, z możliwością podawania kroplówek i z opieką” – powiedział dr Grzesiowski.

Jak podkreślił, potrzebne jest wsparcie „wojska i Kościoła”, dodając, że nie widzi innych rezerw w Polsce. Zaznaczył, że potrzebny jest m.in. transport wojskowy i karetki. „Mieliśmy w marcu wsparcie wojska w zakresie organizacji i logistyki, to było doskonałe. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej pobierali wymazy, mierzyli temperaturę. W tej chwili robią to pielęgniarki, które mogłyby pracować na oddziałach” – wskazał immunolog. Zaznaczył, że także m.in. zakonnice mogłyby wesprzeć opiekę nad pacjentami.

„Nie mamy stu tysięcy pielęgniarek, lekarzy, którzy przyjdą do pracy, to jest mrzonka. Wszystkie decyzje wojewodów, którzy próbują na papierze zapewnić tę opiekę, są nieskuteczne” – powiedział dr Grzesiowski.

Oceniając wprowadzone przez rząd obostrzenia zaznaczył, że każde racjonalne działanie mające zmniejszyć liczbę zakażonych jest potrzebne. „Jeśli mamy mniej zachorowań, to mamy mniej hospitalizacji, to oczywiste” – powiedział lekarz.

Konieczne działania, obniżające liczbę zakażeń w populacji to „drugi filar strategii”. Pierwszym, bez którego, jak powiedział ekspert, zacznie się „koszmar jak we Włoszech czy w Hiszpanii”, jest wzmocnienie systemu opieki zdrowotnej.

Komentując znaczący wzrost liczby zakażeń w Mazowieckiem w ostatnich dniach wskazał, że jest to najbardziej ludne województwo. „To oczywiste. Mamy tu największą koncentrację wszystkiego: szkół, biur, zakładów pracy, transportu” – wyjaśnił dr Grzesiowski.

„W zagęszczonych miastach mamy dużo więcej interakcji międzyludzkich. Jest też dużo miejsc, w których można przekazać wirusa” – zaznaczył ekspert.

Badania laboratoryjne potwierdziły w sobotę zakażenie koronawirusem u kolejnych 9622 osób – podał w sobotę resort zdrowia. To najwięcej stwierdzonych przypadków od początku epidemii. Zmarło 84 chorych. Najwięcej zakażeń zanotowano w woj. mazowieckim – 1485. (PAP)

Autorka: Elżbieta Bielecka

Udostępnij:

Paweł Skutecki

One comment

 • COVID1984PL

  23 października, 2020 at 10:31 pm

  ”Badania laboratoryjne potwierdziły w sobotę zakażenie koronawirusem u kolejnych 9622 osób – podał w sobotę resort zdrowia. To najwięcej stwierdzonych przypadków od początku epidemii. Zmarło 84 chorych. Najwięcej zakażeń zanotowano w woj. mazowieckim – 1485.”

  Nasza Polska nie powinna szerzyć dezinformacji.
  Jeśli już, to 9622 osób dostało wynik pozytywny testu PCR, co nie oznacza, że są zakażeni, czy zakażający, czy chorzy. Mogli mieć coś innego, mogli nie mieć nic zupełnie, a mogli mieć tego koronawirusa kilka miesięcy temu. Bo tyle i aż tyle oznacza wynik pozytywny.
  84 chorych to zmarło nie wiadomo na co. W sumie to zmarło ponad 1000 osób, jak to codziennie, wszyscy albo chorzy, albo z powodu wypadków. Ale na COVID-19 – tego nie wiadomo.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk