PolskaProf. Horban: powrót dzieci i studentów do szkół powiązany ze wzrostem zachorowań

Karol Kwiatkowski15 października, 20203 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Wzrosty zachorowań na koronawirusa były powiązane z rozpoczęciem roku szkolnego i z powrotem studentów na uczelnie – ocenił w czwartek krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban. Wyjaśnił, że ma to związek m.in. ze zwiększoną ilością pasażerów w komunikacji miejskiej.

Prof. Horban mówił w TVP Info, że „w całej Europie toczą się bardzo długie i burzliwe dyskusje o tym, czy i jakie wprowadzać restrykcje w szkołach”. „Wiemy, że dzieci, zwłaszcza młode, bardzo rzadko chorują na koronawirusa, a jeśli już, to łagodnie. Ale są też drogą transmisji” – zauważył.

Prof. Horban wyraził opinię, że duże wzrosty zachorowań na koronawirusa w Polsce były powiązane z rozpoczęciem roku szkolnego 1 września. „Dwa tygodnie po nim nastąpił pierwszy duży wzrost, a następny zaraz po 1 października, kiedy do szkół wrócili studenci” – wskazywał.

„To się idealnie komponuje ze zwiększeniem liczby osób podróżujących np. środkami komunikacji miejskiej. Dlatego to zjawisko (zwiększonej ilości zakażeń – PAP) obserwujemy w dużych miastach, tam, gdzie jest dużo osób na relatywnie małej przestrzeni” – przekonywał profesor.

Zaznaczył jednocześnie, że teraz wszyscy powinni bardzo starannie przestrzegać zasad. Dlatego, że – wyjaśnił – „pojemność wszystkich zakładów służby zdrowia, szpitali, poradni, też jest ograniczona”. „Nie można dopuścić do tego, żeby ten system się załamał” – podkreślił.

O zmianach dotyczących szkół poinformowali w czwartek na wspólnej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski.

Według nowych zasad, od poniedziałku 19 października uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy chodzą do szkoły na terenie objętym strefą czerwoną, będą mieli lekcje na odległość. Z kolei uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy uczą się w placówkach objętych strefą żółtą, będą uczyli się w trybie mieszanym (częściowo zdalnie, częściowo stacjonarnie). Zmiany w funkcjonowaniu tych szkół będą obowiązywały do czasu obowiązywania strefy żółtej i czerwonej na danym terenie. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

16 − dziewięć =