Tomczyk: PSL powinien skupić się na walce z PiS a nie z demokratyczną opozycją

Karol Kwiatkowski14 października, 20204 min

Bardzo cenimy sobie współpracę z PSL w Senacie i różnica zdań w jednej sprawie tego nie zmieni – zapewnił w środę szef klubu KO Cezary Tomczyk. Jego zdaniem „PSL powinien skupić się na walce z PiS a nie z demokratyczną opozycją, którą współtworzy”.

Senat wprowadził w środę 36 poprawek do noweli ustawy o ochronie zwierząt. Wśród nich jest m.in. poprawka wykreślająca ograniczenia uboju rytualnego w przypadku drobiu oraz wydłużająca vacatio legis przepisów o zakazie hodowli zwierząt na futra – do 31 lipca 2023 r., a w przypadku uboju rytualnego – do końca 2025 r. Senatorowie poparli też poprawkę wprowadzającą obowiązek czipowania psów oraz przepis, dzięki któremu zwierzęta domowe nie podlegałyby egzekucji komorniczej.

Senatorowie PSL-Koalicji Polskiej, współtworzący w Senacie wraz z KO, Lewicą i senatorami niezależnymi opozycyjną większość, opowiedzieli się za odrzuceniem ustawy w całości. Po środowych głosowaniach politycy Stronnictwa nie kryli rozczarowania postawą senatorów z Koalicji Obywatelskiej, którzy w znacznej większości poparli poprawki do nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz nazwał ustawę „antypolską i antyrolniczą”, niekonstytucyjną i sprzeczną z prawem unijnym. Senator Libicki określił postawę senatorów KO jako „zdradę wartości europejskich”. „Mogę powiedzieć, że pewna forma współpracy, która trwała rok, dzisiaj się zakończyła” – dodał Libicki.

Innego zdania jest szef klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk. „Bardzo cenimy sobie współpracę z PSL w Senacie i różnica zdań w jednej sprawie tego nie zmieni” – zapewnił w środowej rozmowie z PAP.

Jak dodał, KO nie musi zgadzać się ze Stronnictwem w każdej sprawie. „W sprawie ochrony zwierząt mamy inne zdanie. Myślę, że PSL powinien skupić się na walce z PiS a nie z demokratyczną opozycją, którą współtworzy” – dodał Tomczyk.

Podkreślił przy tym, że ochrony zwierząt oczekują Polacy. „Likwidacja ferm norek jest w naszym programie wyborczym. Nasi partnerzy z PSL to wiedzą. Cierpienie zwierząt nie jest kwestią polityki a wartości” – powiedział szef klubu KO. (PAP)

 

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk