PolskaLewica przygotuje ustawę legalizującą obowiązek noszenia maseczek

Paweł Skutecki13 października, 20203 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Lewica podczas wideokonferencji przedstawi premierowi Mateuszowi Morawieckiemu projekt ustawy ws. obowiązku noszenia maseczek. Jak przekazał PAP przedstawiciel klubu, jeszcze we wtorek zostanie on złożony w Sejmie.

We wtorek po południu odbędzie się wideokonferencja premiera Mateusza Morawieckiego z opozycją ws. omówienia sytuacji związanej z rozwojem epidemii koronawirusa. Na zaproszenie pozytywnie odpowiedziały Koalicja Obywatelska, Lewica, PSL-Kukiz15 i Konfederacja.

Jak przekazała PAP wiceszefowa klubu Lewicy Magdalena Biejat, która wraz z szefem klubu Krzysztofem Gawkowskim i senatorem Wojciechem Koniecznym będzie brała udział w spotkaniu z premierem, jej ugrupowanie przedstawi Mateuszowi Morawieckiemu pakiet kilku projektów ustaw m.in. dające większe wsparcie dla finansowania szpitali i personelu medycznego, na świadczenie kryzysowe dla osób tracących pracę, pakiet pomocowy dla przedsiębiorców w żółtych i czerwonych strefach, a także projekt wprowadzający obowiązek noszenia maseczek.

„Ustawa o maseczkach daje podstawy prawne dla rozporządzeń wydawanych przez rząd, które tej podstawy nie mają” – oceniła. „To jest dość prosta ustawa, która wprowadza możliwość wprowadzenia nakazu noszenia maseczek rozporządzeniem w przypadku stanu epidemii i która przewiduje zwykłe kary grzywny w przypadku niestosowania się do tych rozporządzeń” – dodała.

Dyrektor ds. legislacji w klubie Lewicy Dariusz Standerski poinformował PAP, że projekt jeszcze we wtorek zostanie złożony w Sejmie.

W ocenie lekarza Zdzisława Wolskiego, który będzie posłem wnioskodawcą projektu, obecne podstawy prawne ws. noszenia maseczek „są bardzo wątpliwe”. „Część ukaranych skutecznie się wybraniała z tego, odnosząc się do innych aktów prawnych, rozwiązań ustawowych, a nawet konstytucyjnych i kary były umarzane” – powiedział PAP.

„Nasza inicjatywa ma na celu, żeby wreszcie ubrać ludzi w maseczki skutecznie, czyli mając możliwości karania w sposób niebudzący wątpliwości” – mówił Wolski i zaznaczył, że obecne rozporządzenie okazało się aktem zbyt niskiego rzędu. „I dlatego chcemy to ustawą przenieść na wyższy poziom” – dodał. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

5 × 3 =