Lewica przygotuje ustawę legalizującą obowiązek noszenia maseczek

Paweł Skutecki13 października, 20203 min

Lewica podczas wideokonferencji przedstawi premierowi Mateuszowi Morawieckiemu projekt ustawy ws. obowiązku noszenia maseczek. Jak przekazał PAP przedstawiciel klubu, jeszcze we wtorek zostanie on złożony w Sejmie.

We wtorek po południu odbędzie się wideokonferencja premiera Mateusza Morawieckiego z opozycją ws. omówienia sytuacji związanej z rozwojem epidemii koronawirusa. Na zaproszenie pozytywnie odpowiedziały Koalicja Obywatelska, Lewica, PSL-Kukiz15 i Konfederacja.

Jak przekazała PAP wiceszefowa klubu Lewicy Magdalena Biejat, która wraz z szefem klubu Krzysztofem Gawkowskim i senatorem Wojciechem Koniecznym będzie brała udział w spotkaniu z premierem, jej ugrupowanie przedstawi Mateuszowi Morawieckiemu pakiet kilku projektów ustaw m.in. dające większe wsparcie dla finansowania szpitali i personelu medycznego, na świadczenie kryzysowe dla osób tracących pracę, pakiet pomocowy dla przedsiębiorców w żółtych i czerwonych strefach, a także projekt wprowadzający obowiązek noszenia maseczek.

„Ustawa o maseczkach daje podstawy prawne dla rozporządzeń wydawanych przez rząd, które tej podstawy nie mają” – oceniła. „To jest dość prosta ustawa, która wprowadza możliwość wprowadzenia nakazu noszenia maseczek rozporządzeniem w przypadku stanu epidemii i która przewiduje zwykłe kary grzywny w przypadku niestosowania się do tych rozporządzeń” – dodała.

Dyrektor ds. legislacji w klubie Lewicy Dariusz Standerski poinformował PAP, że projekt jeszcze we wtorek zostanie złożony w Sejmie.

W ocenie lekarza Zdzisława Wolskiego, który będzie posłem wnioskodawcą projektu, obecne podstawy prawne ws. noszenia maseczek „są bardzo wątpliwe”. „Część ukaranych skutecznie się wybraniała z tego, odnosząc się do innych aktów prawnych, rozwiązań ustawowych, a nawet konstytucyjnych i kary były umarzane” – powiedział PAP.

„Nasza inicjatywa ma na celu, żeby wreszcie ubrać ludzi w maseczki skutecznie, czyli mając możliwości karania w sposób niebudzący wątpliwości” – mówił Wolski i zaznaczył, że obecne rozporządzenie okazało się aktem zbyt niskiego rzędu. „I dlatego chcemy to ustawą przenieść na wyższy poziom” – dodał. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk