WHO zmienia stanowisko: nie opowiadamy się za blokadami jako głównym środkiem kontroli wirusa

Karol Kwiatkowski11 października, 202015 min

Blokady, lockdowny, zostały użyte do „kontrolowania” koronawirusa na całym świecie, pogrążając miliony istnień ludzkich w chaosie. Teraz WHO zmieniła zdanie.


Światowa Organizacja Zdrowia odwróciła się od swojego pierwotnego stanowiska wobec COVID-19 w sprawie blokowania krajów i ich gospodarek.
Dr David Nabarro z WHO zaapelował w sobotę do światowych przywódców, aby przestali „używać blokad jako podstawowej metody kontroli” koronawirusa.
Stwierdził również, że jedyną rzeczą, jaką osiągnięto poprzez lockdowny, była bieda – bez wzmianki o potencjalnych ocalonych istnieniach dzięki obostrzeniom.

Blokady mają tylko jedną konsekwencję, której nigdy nie wolno bagatelizować, a to sprawia, że ​​biedni ludzie są strasznie biedniejsi

– powiedział.
„W Światowej Organizacji Zdrowia nie opowiadamy się za blokadami jako głównym środkiem kontroli tego wirusa” – powiedział dr Nabarro dla The Spectator.
„Jedynym przypadkiem, w którym uważamy, że blokada jest uzasadniona, jest kupienie czasu na reorganizację, przegrupowanie, przywrócenie równowagi w zasobach, ochronę wyczerpanych pracowników służby zdrowia, ale w zasadzie wolelibyśmy tego nie robić” – podsumował.
„Wystarczy spojrzeć, co stało się z branżą turystyczną na przykład na Karaibach lub na Pacyfiku, ponieważ ludzie nie biorą urlopu” – powiedział.
„Zobaczcie, co stało się z drobnymi rolnikami na całym świecie. … Zobaczcie, co się dzieje z poziomami ubóstwa. Wydaje się, że do przyszłego roku możemy mieć podwojenie ubóstwa na świecie. Prawdopodobnie niedożywienia dzieci wzrośnie co najmniej dwukrotnie”. – ostrzegał.
Blokada w Melbourne została okrzyknięta jedną z najostrzejszych i najdłuższych na świecie. Podczas blokady w Hiszpanii w marcu ludziom nie wolno było wychodzić z domu, chyba że chodziło o wyprowadzenie swojego zwierzaka. W Chinach władze uniemożliwiły ludziom opuszczanie domów. WHO uważa teraz, że ​​te kroki były w dużej mierze niepotrzebne.
Zamiast tego dr Nabarro opowiada się za nowym podejściem do powstrzymywania wirusa.
„Dlatego naprawdę apelujemy do wszystkich światowych liderów: przestańcie używać blokady jako podstawowej metody kontroli. Opracuj lepsze systemy do tego. Pracujcie razem i uczcie się od siebie nawzajem ”.

Jego przesłanie jest aktualne w kontekście Deklaracja z Great Barrington, gdyż po raz pierwszy na świecie wielu ekspertów z dziedziny zdrowia z całego świata wzywa do zaprzestania blokad z powodu koronawirusa.
Stworzyli petycję, zwaną Deklaracją z Great Barrington, w której stwierdzono, że blokady wyrządzają „nieodwracalne szkody”.
„Jako epidemiolodzy zajmujący się chorobami zakaźnymi i naukowcy zajmujący się zdrowiem publicznym, mamy poważne obawy co do szkodliwego wpływu na zdrowie fizyczne i psychiczne przeważającej polityki COVID-19 i zalecamy podejście, które nazywamy Skoncentrowaną Ochroną” – czytamy w petycji.
„Obecna polityka blokowania ma druzgocący wpływ na krótko- i długoterminowe zdrowie publiczne”.
Petycję podpisało już ponad 200 tys. osób z całego świata w tym wielu naukowców i lekarzy.
Jej autorem jest Sunetra Gupta z Uniwersytetu Oksfordzkiego, Jay Bhattacharya z Uniwersytetu Stanforda i Martin Kulldorff z Uniwersytetu Harvarda.
Zapytany o petycję dr Nabarro miał do powiedzenia tylko dobre rzeczy. „Naprawdę ważna uwaga od profesora Gupty” – powiedział.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

  • Jola

    12 października, 2020 at 10:39 am

    Przecież jeśli ten dokument jest w języku angielskim, to dla naszego rządu równie dobrze mógł by być napisany pismem klinowym ? Zresztą co im tam WHO, oni już mają plan oraz ściśle określony i wyznaczony cel (nakazany odgórnie) i będą do niego dążyć po trupach…oczywiscie naszych! Pocieszające jest to, że oni też są pionkami w tej międzynarodowej grze i gdy spełnią swoją rolę i staną się niepotrzebni, skończą jak cała reszta…

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk