Lewica domaga się nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu ws. zmian w prawie w związku z epidemią

Magdalena Targańska10 października, 20205 min

Złożenie wniosku o nadzwyczajne posiedzenie Sejmu – zapowiedział w sobotę szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski. Lewica chce, aby posłowie zajęli się zmianami w prawie związanymi z epidemią koronawirusa, chodzi m.in. o pomoc dla służby zdrowia, a także przedsiębiorców z żółtych i czerwonych stref.

Podczas konferencji prasowej przed Sejmem szef klubu Lewicy zarzucał premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, że nie znalazł przed ostatnie dwa miesiące czasu, aby przekazać posłom informację na temat przygotowań rządu do walki z epidemią. „Znajduje czas na konferencje prasowe, znajduje czas na przedstawianie ciągłych założeń, tyle że nie znajduje czasu na tworzenie prawa, które jest dzisiaj niezbędne” – powiedział Gawkowski.

Według niego, „polska służba zdrowia zaczyna płonąć” i w konsekwencji polska gospodarka „też będzie płonęła, bo będą kolejne wygaszania czerwonych, żółtych stref, będziemy mieli kolejne ograniczenia”.

„Lewica mówi: wróćmy do tworzenia prawa, bo w pierwszej fali pandemii spotykaliśmy się co dwa-trzy dni, umieliśmy to prawo wspólnymi siłami wytwarzać” – powiedział szef klubu Lewicy podkreślając, że obecnie nie ma żadnych propozycji zmian w prawie, a Sejm spotyka się co 3-4 tygodnie.

Gawkowski poinformował, że Lewica ma pakiet projektów ustaw dotyczących „spraw najważniejszych”; chodzi o wsparcie finansowego dla szpitali III poziomu i pracowników służby zdrowia, świadczenie kryzysowe dla tracących pracę; pakiet pomocowy dla przedsiębiorców w żółtych i czerwonych strefach, a także testowanie dzieci w szkołach.

Rzeczniczka Lewicy Anna Maria Żukowska przypomniała, że podczas ostatniego posiedzenia Sejmu posłowie Konfederacji ostentacyjnie odmawiali noszenia maseczek i przyłbic. „Takie sytuacje nie mogą mieć więcej miejsca” – powiedziała i dodała, że Lewica przygotowała projekt ustawy, który wprowadza ustawowy nakaz noszenia maseczek w przypadku wprowadzenia stanu epidemicznego, który zakłada m.in. że nienoszenie maseczki w takiej sytuacji będzie karane grzywną.

Jak podkreślił Gawkowski, szybko powinny rozpocząć się prace nad tym pakiet projektów. „Lewica złoży wniosek o nadzwyczajne posiedzenie Sejmu” – zapowiedział. „Powinniśmy pod koniec najbliższego tygodnia spotkać się, procedować ustawy, które będą dawały pomoc tym wszystkim, którzy jej szybko potrzebują” – dodał.

Resort zdrowia podał w sobotę, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u 5 300 kolejnych osób, jest to najwyższy dzienny bilans od początku epidemii. Zmarły 53 osoby. Najwięcej zakażeń odnotowano w województwie mazowieckim – 816 i małopolskim – 631. Ostatniej doby wykonano ponad 28,3 tys. testów na obecność koronawirusa. Łącznie od początku epidemii potwierdzono obecność koronawirusa u 121 638 osób. Zmarło 2 972 chorych. Wyzdrowiało 78 982 osób.

(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk