Złożenie wniosku o nadzwyczajne posiedzenie Sejmu – zapowiedział w sobotę szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski. Lewica chce, aby posłowie zajęli się zmianami w prawie związanymi z epidemią koronawirusa, chodzi m.in. o pomoc dla służby zdrowia, a także przedsiębiorców z żółtych i czerwonych stref.
Według niego, „polska służba zdrowia zaczyna płonąć” i w konsekwencji polska gospodarka „też będzie płonęła, bo będą kolejne wygaszania czerwonych, żółtych stref, będziemy mieli kolejne ograniczenia”.
„Lewica mówi: wróćmy do tworzenia prawa, bo w pierwszej fali pandemii spotykaliśmy się co dwa-trzy dni, umieliśmy to prawo wspólnymi siłami wytwarzać” – powiedział szef klubu Lewicy podkreślając, że obecnie nie ma żadnych propozycji zmian w prawie, a Sejm spotyka się co 3-4 tygodnie.
Gawkowski poinformował, że Lewica ma pakiet projektów ustaw dotyczących „spraw najważniejszych”; chodzi o wsparcie finansowego dla szpitali III poziomu i pracowników służby zdrowia, świadczenie kryzysowe dla tracących pracę; pakiet pomocowy dla przedsiębiorców w żółtych i czerwonych strefach, a także testowanie dzieci w szkołach.
Rzeczniczka Lewicy Anna Maria Żukowska przypomniała, że podczas ostatniego posiedzenia Sejmu posłowie Konfederacji ostentacyjnie odmawiali noszenia maseczek i przyłbic. „Takie sytuacje nie mogą mieć więcej miejsca” – powiedziała i dodała, że Lewica przygotowała projekt ustawy, który wprowadza ustawowy nakaz noszenia maseczek w przypadku wprowadzenia stanu epidemicznego, który zakłada m.in. że nienoszenie maseczki w takiej sytuacji będzie karane grzywną.
Jak podkreślił Gawkowski, szybko powinny rozpocząć się prace nad tym pakiet projektów. „Lewica złoży wniosek o nadzwyczajne posiedzenie Sejmu” – zapowiedział. „Powinniśmy pod koniec najbliższego tygodnia spotkać się, procedować ustawy, które będą dawały pomoc tym wszystkim, którzy jej szybko potrzebują” – dodał.
Resort zdrowia podał w sobotę, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u 5 300 kolejnych osób, jest to najwyższy dzienny bilans od początku epidemii. Zmarły 53 osoby. Najwięcej zakażeń odnotowano w województwie mazowieckim – 816 i małopolskim – 631. Ostatniej doby wykonano ponad 28,3 tys. testów na obecność koronawirusa. Łącznie od początku epidemii potwierdzono obecność koronawirusa u 121 638 osób. Zmarło 2 972 chorych. Wyzdrowiało 78 982 osób.
(PAP)