Eksperci z całego świata dołączają do ruchu sprzeciwu wobec kolejnego lockdownu

Karol Kwiatkowski10 października, 20203 min

Tysiące naukowców i ekspertów w przyłącza się do globalnego ruchu sprzeciwu wobec kolejnego lockdownu. Prawie 6000 ekspertów, w tym dziesiątki z Polski, twierdzi, że podejście to ma niszczący wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne, a także na całe społeczeństwo i gospodarkę.


Eksperci wzywają do skupienia się na ochronie osób z grup ryzyka, podczas gdy zdrowi ludzie niech żyją dalej bez restrykcji. Deklaracja wywołała ostrzeżenia innych członków społeczności naukowej.

Jednak ruch – znany jako Wielka Deklaracja z Barringtona – odzwierciedla ostrzeżenia zawarte w liście podpisanym przez grupę lekarzy w Wielkiej Brytanii.
Sześćdziesięciu sześciu lekarzy, w tym lekarze dr Phil Hammond i dr Rosemary Leonard oraz kilku lekarzy zajmujących wysokie stanowiska w Brytyjskim Stowarzyszeniu Medycznym, napisało do brytyjskiego ministra zdrowia, że nie kładzie się wystarczającego nacisku na „szkody spoza Covid” w procesie podejmowania decyzji.

Co to jest Deklaracja Wielkiej Barrington?
Ruch rozpoczął się w USA. Deklaracja została podpisana przez prawie 6000 naukowców i ekspertów medycznych na całym świecie, a także przez 50 tys. zwykłych ludzi.
Wśród brytyjskich ekspertów, którzy ją podpisali, są: Dr Sunetra Gupta, epidemiolog z Oxford University
Ekspert ds. Samookaleczeń z Uniwersytetu Nottingham, prof. Ellen Townsend z Uniwersytetu w Edynburgu, dr Paul McKeigue.
Mówią, że utrzymanie polityki blokowania do czasu udostępnienia szczepionki spowodowałoby „nieodwracalne szkody, a nieproporcjonalne szkody dla upośledzonych”.
Wymienione szkody zdrowotne obejmują m.in. niższe wskaźniki szczepień dzieci i pogarszającą się opiekę nad pacjentami z chorobami serca i rakiem.
Wskazują też, że ryzyko koronawirusa jest 1000 razy większe w przypadku osób starszych i niedołężnych, a dzieci są bardziej narażone na grypę niż Covid-19. (BBC)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk