D. Kania: Telewizja Republika nie przeprosi Hansa G.

Magdalena Targańska10 października, 20204 min

Telewizja Republika nie przeprosi niemieckiego przedsiębiorcy Hansa G. – powiedziała PAP jej redaktor naczelna Dorota Kania. Prawnik Hansa G., domagając się od Telewizji przeprosin, zapowiedział złożenie pozwu za naruszenie dóbr osobistych swojego klienta poprzez publikację jego wizerunku.

W 2016 r. Telewizja Republika ujawniła nagranie, na którym niemiecki przedsiębiorca Hans G. wulgarnie obrażał Polaków. Jak informowała Telewizja, „mówił, że ich nienawidzi, a do tego padły szokujące słowa: +Zabiłbym wszystkich Polaków. Nie miałbym z tym problemu+ – słychać było na nagraniu”.

Słowa Hansa G. nagrała pracująca wówczas u niemieckiego przedsiębiorcy Natalia Nitek-Płażyńska (żona posła PiS Kacpra Płażyńskiego) i wytoczyła mężczyźnie proces w związku z jego antypolskimi wypowiedziami.

W lutym 2019 r. Sąd Okręgowy w Gdańsku uznał Hansa G. za winnego mowy nienawiści wobec Polaków. W drugiej instancji wyrok został zmieniony w taki sposób, iż dodano, że nagrywająca niemieckiego biznesmena Nitek-Płażyńska także ma go przeprosić.

Jak poinformowała PAP redaktor naczelna Telewizji Republika Dorota Kania, Hans G. oraz jego prawnik domagają się przeprosin także od Telewizji, zapowiedzieli również złożenie pozwu. „Uważają, że zostały naruszone jego dobra w ten sposób, że nie został ochroniony jego wizerunek. Domagają się przeprosin od Telewizji Republika” – przekazała Kania.

„Telewizja Republika nie przeprosi Hansa G., ponieważ wcześniej, pod pełnym nazwiskiem, pokazując swój wizerunek udzielał on wywiadów w innych mediach” – oświadczyła redaktor naczelna Telewizji. Jak dodała, „biorąc pod uwagę fakt, jak zachowywał się w stosunku do polskich pracowników, co robił, uważamy, że takie postepowanie powinno być napiętnowane i pokazany człowiek, który się w ten sposób zachowuje”.

Zaznaczyła, że Hans G. w innych mediach, które próbowały tłumaczyć jego zachowanie, pokazywał swój wizerunek. „Nie widzę powodu do tego, żeby nie pokazywać tego człowieka i nie nagłaśniać tej sprawy” – powiedziała Kania.

(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk