Nowy sondaż CBOS, 5 ugrupowań w Sejmie

Magdalena Targańska9 października, 20206 min

Gdyby wybory do Sejmu odbywały się na przełomie września i października PiS wraz z koalicjantami poparłoby 40 proc. badanych zamierzających głosować, KO -16 proc. W Sejmie znalazłyby się jeszcze Konfederacja i Polska 2050 Szymona Hołowni (po 8 proc.) oraz Lewica z 5 proc. – wynika z sondażu CBOS.

Jak podaje CBOS, gdyby nie było pandemii i wybory parlamentarne odbywały się na przełomie września i października wzięłoby w nich udział 78 proc. badanych (1 punkt proc. więcej niż w sondażu z września); tak, jak w ubiegłym miesiącu 9 proc. badanych nie jest pewne, czy wzięłoby udział w wyborach parlamentarnych, gdyby odbywały się już teraz, a 13 proc. (1 punkt proc. mniej) nie poszłoby głosować.

Z sondażu wynika, że gdyby wybory odbywały się na przełomie września i października Prawo i Sprawiedliwość wraz z Porozumieniem i Solidarną Polską, mogłoby liczyć na poparcie 40 proc. respondentów deklarujących zamiar głosowania – to o 1 punkt proc. mniej niż w poprzednim badaniu z połowy września.

Głosowanie na Koalicję Obywatelską (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) zadeklarowało 16 proc. badanych zamierzających uczestniczyć w głosowaniu (spadek o 6 pkt. proc.).

Konfederacja (KORWiN, Ruch Narodowy, ugrupowanie Grzegorza Brauna) mogłaby liczyć na 8 proc. poparcia (bez zmian).

Również 8 proc. respondentów zadeklarowało głosowanie na Polskę 2050 – ugrupowanie Szymona Hołowni, które po raz pierwszy pojawiło się w sondażu.

Lewica (SLD, Wiosna, Lewica Razem) mogłaby liczyć na 5 proc. poparcie (bez zmian).

Z sondażu wynika, że do Sejmu nie dostałoby się PSL (Koalicja Polska, czyli PSL i Kukiz’15), które uzyskało 3 proc. (bez zmian) poparcia wśród badanych zamierzających głosować.

Zamiar głosowania na jakiś inną partię, czy ugrupowanie zadeklarował 1 proc. badanych (4 punkty proc. mniej niż poprzednio). Natomiast 16 proc. ankietowanych, czyli o 3 punkty proc. więcej niż w połowie września, wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć”. Udzielenia odpowiedzi odmówiło 3 proc. badanych (o 1 punkt proc. mniej niż poprzednio).

W komentarzu do sondażu zaznaczono, że pojawienie się nowego ugrupowania – Polska 2050 – na liście partii startujących w hipotetycznych wyborach nie zmieniło sytuacji lidera rankingu. „Nadal Prawo i Sprawiedliwość wraz koalicjantami cieszy się największą liczbą zwolenników. Ruch Szymona Hołowni obecnie raczej nie jest w stanie +podebrać+ wyborców rządzącej formacji” – napisano.

Choć – zauważył CBOS – obniżyło się poparcie dla KO, to pozostałe ugrupowania praktycznie na tym nie straciły. „Można zatem wnioskować, że Polska 2050 odbiera wyborców przede wszystkim najsilniejszej partii opozycyjnej. Polacy z różnych względów, zapewne także związanych z pandemią, częściej niż w poprzednich miesiącach wstrzymują się od jednoznacznych deklaracji politycznych, czekając na rozwój sytuacji. Mówiąc metaforycznie: jeszcze bardziej znaczącą siłą polityczną stał się elektorat +Trudno powiedzieć+, mający tyle samo głosów co najsilniejsze ugrupowanie po stronie opozycji” – czytamy w komentarzu.

CBOS przeprowadził sondaż w dniach od 28 września do 8 października 2020 roku na próbie liczącej 1133 osób. Preferencje partyjne badano wśród 878 osób, które zadeklarowały udział zamiar głosowania w wyborach parlamentarnych.

(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk