PolskaZiobro będzie miał dostęp do poczty elektronicznej sędziów?

Karol Kwiatkowski8 października, 20202 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Adresy e-mailowe sędziów i pracowników zostają ujednolicone, a poczta elektroniczna sądów trafia na zewnętrzny serwer, do którego dostęp może mieć Ministerstwo Sprawiedliwości – podaje w czwartek „Rzeczpospolita”.

Do tej pory sędziowie w Polsce korzystali z różnych służbowych adresów e-mailowych, jednak teraz się to zmieniło. „E-mail wysłany przez pracownika sądu trafia na serwer Centrum Informatyzacji Sądownictwa, tam sprawdzane są dane adresata i nadawcy oraz pod kątem wirusowym zawartość e-maila i załączników. Dopiero potem trafia do adresata” – informuje „Rzeczpospolita”.

„Problem w tym, że przez cały czas e-mail może być dostępny dla Departamentu Informatyzacji Sądownictwa, a ten mieści się w Ministerstwie Sprawiedliwości. Można go więc przeczytać, skopiować itd. – mówią sędziowie” – czytamy w artykule.

Ministerstwo Sprawiedliwości odpowiada, że obawy, iż resort uzyska dostęp do poczty elektronicznej sądów, w tym do projektów orzeczeń, są bezpodstawne. Zapewnia, że użytkownicy systemu mogą czuć się bezpieczni tak jak użytkownicy posiadający konta pocztowe na różnych portalach.

„Gdyby ktoś próbował dostać się do skrzynek pracowników sądów, byłby to incydent, który wywołałby odpowiednią reakcję osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo systemu. Każde takie działanie zostawiłoby ślad i byłoby łatwe do udowodnienia” – zapewnia MS. (PAP)

 

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

10 − 2 =