WHO apeluje do europejskich rządów o walkę ze społecznym znużeniem restrykcjami

Karol Kwiatkowski7 października, 202023 min

Dyrektor europejskiego oddziału Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Henri Kluge zaapelował we wtorek do rządów państw europejskich, by nie rezygnowały z walki ze znużeniem społeczeństwa reżimem sanitarnym, spowodowanym pandemią koronawirusa. Zachęcił przy tym władze do kreatywności.

W oświadczeniu zamieszczonym na stronach WHO Europe Kluge powołał się na wyniki badań społecznych, przeprowadzanych na zlecenie organizacji, które wskazują, że zmęczenie pandemią „osiągnęło w niektórych przypadkach poziom ponad 60 proc.”

„Koszt dotychczasowych wyrzeczeń był nadzwyczajny i wymęczył nas wszystkich, gdziekolwiek mieszkamy i cokolwiek robimy. W tych warunkach poczucie marazmu i braku motywacji jest naturalne” – czytamy w oświadczeniu.

Jednocześnie Kluge wezwał rządy państw, by nie rezygnowały z działań na rzecz powstrzymywania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Jak stwierdził, by skłonić społeczeństwa do większego zaangażowania, potrzebne jest regularne badanie nastrojów społecznych, wdrażanie „kreatywnych rozwiązań”, opracowywanych wspólnie z mieszkańcami oraz spełnianie potrzeb społecznych w „nowy i bezpieczny sposób”. Podał przy tym przykłady organizowania „pływających kin” na łodziach czy tworzenia „baniek społecznych” w środowiskach pracy.

„Mimo trudności, Covid-19 zmusza nas do wyjścia poza nauki biomedyczne w naszej odpowiedzi na pandemię” – oznajmił Kluge.

Po miesiącach przestoju, Europa jest ponownie jednym z miejsc, gdzie wirus rozprzestrzenia się najszybciej. W ubiegłym tygodniu więcej nowych przypadków Covid-19 odnotowano tylko na kontynencie amerykańskim i w Południowo-Wschodniej Azji.(PAP)

 

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

2 comments

 • Leszek

  7 października, 2020 at 7:41 pm

  Czyli jesteśmy w miejscu,be którym Szwedzi byli w maju.
  Około lutego będzie po epidemii.
  Można tak byłoby od razu, ale lepiej zamknąć lasy…

  Reply

 • jakub

  7 października, 2020 at 7:53 pm

  jakiej epidemii ludzie…nic się nie dzieje co by nie działo się rok, dwa pięć lat temu….

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk