UE/ Michel rozmawiał z Johnsonem; wzywa do wyłożenia kart na stół

Magdalena Targańska7 października, 20203 min

Czas, by Wielka Brytania wyłożyła karty na stół – wezwał w środę szef Rady Europejskiej Charles Michel po rozmowie z brytyjskim premierem Borisem Johnsonem. Trwające kontakty na najwyższym poziomie politycznym na razie nie odblokowały negocjacji między obiema stronami.

„UE preferuje porozumienie, ale nie za wszelką cenę” – napisał Michel na Twitterze po rozmowie telefonicznej z Johnsonem. Przywódcy unijni będą rozmawiać o brexicie na szczycie UE w przyszłym tygodniu, jednak na razie nic nie zapowiada przełomu w negocjacjach.

Strony nie mogą porozumieć się w kwestii pomocy publicznej i równych warunków dla przedsiębiorstw działających w UE i Wielkiej Brytanii, a także w sprawie rybołówstwa.

Po ubiegłotygodniowym szczycie z Johnsonem rozmawiała w sobotę szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, jednak rozbieżności pozostały. Według źródeł unijnych liderzy państw członkowskich są pesymistyczni, jeśli chodzi o perspektywę porozumienia.

W minionym tygodniu odbyła się kolejna tura rozmów między negocjatorami obu stron, ale mimo zbliżającego się terminu przewidzianego na ich zakończenie wiele kwestii jest nadal otwartych. Sytuacji nie poprawia nastawienie Wielkiej Brytanii, a zwłaszcza przyjęcie przez Izbę Gmin budzącego kontrowersje projektu ustawy o brytyjskim rynku wewnętrznym, który daje Londynowi możliwość unieważnienia uzgodnień dotyczących Irlandii Północnej w obowiązującej już umowie o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE.

Komisja Europejska wszczęła w miniony czwartek procedurę o naruszenie prawa UE przeciw Wielkiej Brytanii w związku z tymi przepisami. Wcześniej Bruksela wezwała Londyn do usunięcia problematycznych elementów z projektu do końca września, jednak tak się nie stało.

Wielka Brytania opuściła UE 31 stycznia. W okresie przejściowym, obowiązującym do końca 2020 roku, strony starają się wynegocjować umowę w sprawie przyszłych relacji.

 

(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk