Może być około tysiąca poprawek do ustawy o ochronie zwierząt

Paweł Skutecki7 października, 20206 min

Poprawek do noweli ustawy o ochronie zwierząt może być około tysiąca, dlatego trzeba się zastanowić, czy w ogóle jest sens ich wprowadzania, czy nie trzeba tej ustawy od początku nowelizować – powiedziała w środę wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica).

Wicemarszałek Senatu była pytana w Radiu TOK FM o ewentualny kompromis w sprawie nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Z harmonogramu prac Senatu wynika, że jeszcze w tym tygodniu komisje: ustawodawcza i rolnictwa będą kontynuować prace nad rozwiązaniami, które m.in. zakazują hodowli zwierząt na futra.

Morawska-Stanecka przyznała, że kwestia tej ustawy jest trudnym zagadnieniem. Zaznaczyła jednocześnie, że ochrona zwierząt jest bardzo ważnym punktem programu Lewicy. „Jestem zarówno zwolenniczką likwidacji ferm futrzarskich, jak i przeciwniczką uboju rytualnego. Jeżeli chodzi o mnie i o Lewicę, to nasi posłowie głosowali wszyscy za tą ustawą, dlatego że od lat postulujemy o zwiększoną ochronę zwierząt. Od lat mówimy, że ochrona zwierząt stoi w Polsce na niskim poziomie w stosunku do reszty Europy” – powiedziała wicemarszałek Senatu.

Pytana o ewentualne poprawki Senatu do tej noweli wskazała, że biorąc pod uwagę liczbę maili, które otrzymuje w związku z ustawą, „to tych poprawek mogłoby być około tysiąca”. Dlatego – jak zaznaczyła – „trzeba by się było zastanowić, czy w ogóle jest sens poprawek, czy jest sens znowelizowania, stworzenia nowej ustawy”.

„Senat będzie musiał się nad tym zastanowić, bo wprowadzenie takiej ilości poprawek do ustawy, która jest już nowelizacją, jest trochę nieracjonalne z punktu widzenia legislacyjnego, pomijając wszelkie względy merytoryczne. Oczywiście uważam, że powinny być wszystkie głosy wysłuchane. Przed Senatem bardzo trudna decyzja” – podkreśliła Morawska-Stanecka.

„Trzeba się zastanowić, czy czasami nie trzeba w ogóle tej ustawy od początku nowelizować, biorąc pod uwagę głosy społeczeństwa. My się cały czas zastanawiamy” – dodała.

We wrześniu senackie komisje – ustawodawcza oraz rolnictwa i rozwoju wsi – rozpatrywały uchwaloną przez Sejm 18 września nowelę ustawy o ochronie zwierząt autorstwa PiS. Podczas posiedzenia komisji rolnictwa senatorowie PiS zapowiedzieli złożenie wielu poprawek dotyczących m.in. usunięcia zapisów ograniczających ubój rytualny. Długą listę uwag i zastrzeżeń do noweli przygotowało Biuro Legislacyjnego Senatu.

Prace nad nowelą w komisji ustawodawczej mają być kontynuowane w czwartek o godz. 13. Z kolei w piątek o godz. 11 zaplanowano posiedzenie komisji rolnictwa i rozwoju wsi.

Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra z wyjątkiem królika, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych oraz ogranicza ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.

Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem m.in. przepisów dotyczących zakazu chowu zwierząt na futra, które mają wejść w życie po upływie 12 miesięcy, oraz przepisów dotyczących m.in. zakazu trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały, które mają wejść w życie po upływie 6 miesięcy od ogłoszenia.(PAP)

autorka: Karolina Kropiwiec

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk