Lekarze: nie wystawiamy zaświadczeń o przeciwwskazaniach do noszenia maseczek

Karol Kwiatkowski7 października, 202014 min

Nasze stanowisko pozostaje bez zmian, nie wystawiamy zaświadczeń o przeciwwskazaniach do noszenia maseczek. Jeżeli dana osoba jest zdolna wyjść z domu, to nie ma przeciwwskazań do zakrywania nosa i ust – uważają lekarze zrzeszeni w Porozumieniu Pracodawców Ochrony Zdrowia.

W piśmie skierowanym w środę do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego PPOZ odniosło się do ogłoszonej przez resort polityki „zero tolerancji” dla nieprzestrzegania ograniczeń. Szef MZ zapowiedział we wtorek m.in., że z obowiązku zakrywania ust i nosa – przy pomocy m.in. maseczki, części odzieży czy przyłbicy – będą zwolnione osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający niepełnosprawność.

„Nie było w tej sprawie żadnych konsultacji, więc jeszcze raz chcemy podkreślić, że nasze stanowisko nie ulega zmianie. Nie wystawiamy zaświadczeń zwalniających kogokolwiek z obowiązku noszenia maseczki. Jeżeli dana osoba jest zdolna wyjść z domu, to nie ma przeciwwskazań do zakrywania nosa i ust” – podnosi prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka.

PPOZ w piśmie do szefa MZ zwraca uwagę, że w kwietniu i sierpniu weszły w życie rozporządzenia mówiące o tym, że tylko niewielka grupa osób ma przeciwwskazania do noszenia maseczek.

Są to – jak wskazało PPOZ – osoby zwolnione z obowiązku z powodu całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim oraz mające trudności z samodzielnym zakryciem lub odkryciem ust lub nosa.

Porozumienie podnosi, że nie ma podstaw prawnych do wystawiania zaświadczeń osobom chorym na astmę, choroby płuc np. POCHP, czy też z chorobami serca. „Pacjenci ci powinni wyjątkowo chronić drogi oddechowe” – akcentują lekarze PPOZ.

Porozumienie zaznacza, że stanowisko PPOZ w tej sprawie jest niezmienne od początku epidemii. „Nie wystawiamy takich zaświadczeń. Wnioskuję o szczególne podkreślenie i poparcie ze strony resortu naszych działań w tym zakresie, gdyż DDM – dystans, dezynfekcja i maseczka – stanowią dzisiaj jedyne możliwe zabezpieczenie przed transmisją poziomą wirusa” – wskazano w piśmie do ministra. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

  • Eli

    7 października, 2020 at 5:23 pm

    Zatem dlaczego dopuścili Państwo, aby jakiś czas temu, rząd wielokrotnie odradzał noszenie maseczek? WHO zmieniło rekomendacje, ale nasze organizmy nie zmieniły funkcjonowania…

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk