Posłowie KO podsumowują pierwsze kontrole w resortach

Magdalena Targańska2 października, 20209 min

Bardzo udane spotkanie z ministrem zdrowia – powiedzieli Dariusz Joński i Michał Szczerba po spotkaniu z ministrem Adamem Niedzielskim. Kontrolne wizyty innych posłów Koalicji Obywatelskiej w ministerstwach nie były tak owocne – wynika z konferencji prasowych.

W piątek grupa posłów Koalicji Obywatelskiej rozpoczęła kontrole poselskie w kilku resortach.

Najbardziej zaawansowani w kontrolach są Dariusz Joński i Michał Szczerba, którzy od maja badają w Ministerstwie Zdrowia kwestię zakupów, związanych z epidemią Covid-19. W piątek spotkali się z urzędującym od sierpnia ministrem Adamem Niedzielskim.

„Bardzo dobre spotkanie z ministrem Adamem Niedzielskim, konkretne, widzimy zmianę w tym ministerstwie, jeśli chodzi o podejście do zakupów” – powiedział Szczerba na konferencji po spotkaniu. Dodał, że resort ma od tej pory stosować procedury zakupowe, których nie stosował dotąd.

W sprawie zakupu respiratorów, jak mówił Joński, posłowie dostali zapewnienie, że zostało podpisane porozumienie z firmą E&K. „Do końca października pan minister Niedzielski przekaże informacje, dotyczące spłacenia tych pieniędzy bądź nie i podjęcia innych działań” – relacjonował poseł.

Sprawa zakupu respiratorów, jak dodał, została objęta klauzulą „ściśle tajne” i minister nie mógł im więcej powiedzieć. „Jednak poinformował, że za jego kadencji żadne pieniądze nie wpłynęły, więc wciąż brakuje 70 milionów złotych” – powiedział Joński.

Posłowie dostali jednak zapewnienie, że MZ nie będzie już dokonywało zakupów związanych z Covid, tylko będą to robić instytucje do tego przewidziane, takie jak Agencja Rezerw Materiałowych. „Powoli pan minister chce uprzątnąć tę stajnię Augiasza” – zaznaczył Joński.

W poniedziałek posłowie mają też dostać informacje o nagrodach i premiach, które zostały przyznane w pierwszym etapie pandemii. Jeśli chodzi o szczepionki na grypę, w tej chwili sprzedanych jest 350 tysięcy, od października do grudnia ma zostać rozdysponowany milion.

„Otrzymujemy informacje, że DPS nie otrzymały szczepionek, a tam są osoby największego ryzyka” – mówił Szczerba. „Tymczasem Urzędy Wojewódzkie szczepią swoich pracowników, a lekarze i pracownicy służby zdrowia nie są w szczepionki doposażeni” – dodał.

Posłowie mają także dostać raport w sprawie testów antygenowych na Covid. Upomnieli się również, mówił Szczerba, o pomoc medyczną dla Białorusinów, którzy znaleźli się w Polsce, a także o stypendia dla Białorusinów na uczelniach medycznych.

„Bardzo często z panem posłem Jońskim dostrzegaliśmy swoistą dezinformację w wypowiedziach rzecznika resortu, pan minister obiecał rozmowę ze swoim pracownikiem na ten temat” – zaznaczył Szczerba.

„Ustaliliśmy, że nasze spotkania z panem ministrem będą odbywać się raz na dwa tygodnie” – powiedział Joński. „Bardzo jesteśmy zadowoleni, że stworzyliśmy nowy system komunikacyjny” – dodał Szczerba.

Krystyna Szumilas i Piotr Borys, którzy wizytowali w piątek resort edukacji pytali m.in. o liczbę szkół, które pracują obecnie w trybie zdalnym i hybrydowym. Według Szumilas dane z czwartku mówią o 109 szkołach uczących zdalnie. „Wczoraj w systemie hybrydowym i systemie zdalnym w całej Polsce uczyło się 50 tysięcy uczniów, a nauczało w ten sposób 6906 nauczycieli” – przekazała Szumilas.

Poinformowała ponadto, że MEN nie zwracało się pisemnie do resortu zdrowia o testowanie nauczycieli na koronawirusa; według niej była jedynie o tym mowa podczas jednego z posiedzeń Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. „Poprosiliśmy o przekazanie nam korespondencji z ministrem zdrowia i zaopatrzenia szkół w środki bezpieczeństwa w sprawie i zaopatrzenia szkół w środki bezpieczeństwa, w sprawie testowania i w sprawie szczepionek na grypę” – powiedziała Szumilas.

Posłanki Barbara Nowacka i Kamila Gasiuk-Pihowicz odwiedziły w piątek Ministerstwo Sprawiedliwości, po to m.in., by dowiedzieć się do czego wykorzystywany jest Fundusz Sprawiedliwości, którym zarządza MS. „Żądamy tego, aby Fundusz Sprawiedliwości służył znowu ofiarom przestępstw, a nie polityce Zbigniewa Ziobry. Mamy pełną świadomość tego, że trzeba powiedzieć +dość+ kupowaniu politycznego poparcia z pieniędzy Funduszu Sprawiedliwości; czas powiedzieć +dość+ kupowaniu wozów strażackich w okręgach, w których kandydują ludzie Solidarnej Polski, mają jakieś polityczne interesy. Czas powiedzieć +dość+ kupowaniu politycznego poparcia Rydzyka za pieniądze funduszu” – powiedziała Gasiuk-Pihowicz po zakończeniu wizyty w MS.

Posłanki zwróciły się w piątek o udostępnienie umów dotyczących wydatków z Funduszu Sprawiedliwości. Według Nowackiej, z informacji którym udzielono w piątek posłankom wynika, że jeden z takich dokumentów – umowa zawarta z o. Tadeuszem Rydzykiem na dofinansowanie Centrum Obrony Praw Chrześcijan w Toruniu może znajdować się w NIK. „Okazuje się, że Najwyższa Izba Kontroli prawdopodobnie kontroluje również Rydzyka, nie tylko wydatki Ziobry i Solidarnej Polski” – zaznaczyła Nowacka.

Jak dodała, umowa w sprawie Centrum Obrony Praw Chrześcijan ma zostać posłankom KO udostępniona 7 października. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk