Japończycy dostaną pierwszą dawkę szczepionki za darmo

Paweł Skutecki2 października, 20203 min

Mieszkańcy Japonii dostaną za darmo pierwszą dawkę szczepionki przeciw koronawirusowi, aby zmniejszyć liczbę poważnych i śmiertelnych przypadków Covid-19 – podała agencja Kyodo, cytując decyzję zatwierdzoną w piątek przez panel doradczy ministerstwa zdrowia.

Przyjęta decyzja dotyczy pierwszej dawki przyszłej szczepionki przeciw koronawirusowi, ponieważ wciąż nie jest jasne, ile razy taki specyfik będzie musiał być podawany, by wytworzyć odporność – wyjaśnia japońska agencja.

Nie wiadomo również, czy pierwsza dawka będzie darmowa dla mieszkających w Japonii cudzoziemców – powiedział Kyodo niewymieniony z nazwiska urzędnik ministerstwa zdrowia. Jego zdaniem naturalne byłoby włączenie ich do tego programu z uwagi na zdrowie publiczne.

Japoński rząd stara się uzyskać do końca pierwszej połowy 2021 roku wystarczającą liczbę dawek, by zaszczepić całe społeczeństwo. Przeznaczono na ten cel budżet w wysokości 671,4 mld jenów (6,4 mld USD).

Tokio uzgodniło już zakup 120 mln dawek szczepionki brytyjskiej firmy AstraZeneca i takiej samej liczby dawek szczepionki amerykańskiej firmy Pfizer, gdy zostaną już opracowane. Negocjuje też z amerykańską firmą Moderna w sprawie zakupu co najmniej 40 mln dawek jej specyfiku

Ministerstwo zdrowia, pracy i opieki społecznej chce, aby to japoński rząd wziął na siebie odpowiedzialność i wypłacał ewentualne odszkodowania w przypadku wystąpienia poważnych skutków ubocznych związanych ze szczepionkami. Odpowiednie przepisy w tym celu mają zostać uchwalone na nadzwyczajnej sesji parlamentu – podała Kyodo.

W Japonii potwierdzono dotąd ponad 82 tys. zakażeń, w tym około 26 tys. w Tokio, które jest najbardziej dotkniętym pandemią miastem w kraju. Od początku kryzysu w Japonii zmarło ponad 1,5 tys. zakażonych.

Andrzej Borowiak (PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Koszyk