Grudniowy kongres zjednoczeniowy SLD i Wiosny niepewny

Magdalena Targańska2 października, 20204 min

Zaplanowany na grudzień kongres zjednoczeniowy Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Wiosny Roberta Biedronia może się nie odbyć, ponieważ wciąż nie uprawomocnił się w całości nowy statut Sojuszu. Zarząd Krajowy SLD podjął decyzję, aby wstrzymać się z ogłaszaniem wydarzenia do decyzji sądu.

W piątek przez blisko trzy godziny obradował Zarząd Krajowy SLD. Jak przekazał PAP wiceszef SLD Tomasz Trela, „podjęliśmy jednomyślną decyzję, że proces łączenia SLD i Wiosny zacznie się dopiero w chwili ostatecznego zatwierdzenia przez Sąd Apelacyjny całości statutu Nowej Lewicy”.

Kongres zjednoczeniowy Nowej Lewicy, na którym miałyby się odbyć m.in. wybory dwóch współprzewodniczących partii, zaplanowano na grudzień. Wiosna i SLD, na bazie Sojuszu, będą współtworzyć jedną partię, ale pomimo, że dokumenty dotyczące zmian w statucie SLD trafiły do sądu już w ubiegłym roku, a w lutym Sąd Okręgowy w Warszawie wydał decyzję o wpisaniu do ewidencji partii politycznych zmian w statucie, to do tej pory wyrok się jeszcze całkowicie nie uprawomocnił.

Szef SLD Włodzimierz Czarzasty w rozmowie z PAP mówił, że choć nie uprawomocnił się wyrok sądu, zmieniający nazwę Sojuszu na Nową Lewicę, to nie uprawomocnił się w przepisach przejściowych.

Wiceszef SLD Tomasz Trela pytany, czy grudniowy kongres „na dziś” nie jest aktualny, odpowiedział, że „jeżeli sąd wypowie się w przyszłym tygodniu, to wszystko jest realne”.

„Jeżeli sąd wypowie się w grudniu, to wiadomo, że grudzień jest nierealny, natomiast dzisiaj po przeanalizowaniu całej sytuacji i wysłuchaniu opinii prawnych w tym zakresie, stwierdziliśmy, że to jest zbyt duże ryzyko, aby na tym etapie zmian przeprowadzać kongres. Musimy mieć ostateczne postanowienie sądu odnośnie statutu – wtedy będziemy podejmować dalsze działania” – dodał.

„Podjęliśmy też decyzję, żeby przyjąć cały proces rebrandingu od rad wojewódzkich, rad powiatowych, klubów radnych na szczeblu samorządowym, aby teraz były rady wojewódzkie Nowej Lewicy, rady powiatowe Nowej Lewicy i kluby radnych Nowej Lewicy i takie działania będziemy do końca roku wdrażać i zostało to ujęte w harmonogramie” – powiedział Trela.

Ponadto Zarząd Krajowy podjął także decyzję o wyborze szefa wspólnego zespołu delegacji SLD i Wiosny jako Nowej Lewicy w Parlamencie Europejskim. „Upoważniony do przeprowadzenia wyborów przewodniczącego został europarlamentarzysta Bogusław Liberadzki” – poinformował wiceszef Sojuszu.

Trela podkreślił przy tym, że nadal szefem delegacji SLD pozostanie były premier i były szef partii Leszek Miller.

(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk