Goldman Sachs: ewentualne zwycięstwo Joe Bidena w wyborach osłabi dolara

Karol Kwiatkowski2 października, 20202 min

Ewentualne zwycięstwo kandydata Demokratów Joe Bidena w amerykańskich wyborach prezydenckich wpłynęłoby na dalsze osłabienie dolara, szczególnie wobec juana – oceniają analitycy banku inwestycyjnego Goldman Sachs.

Eksperci Golman Sachs wskazali na trzy czynniki, które w przypadku zwycięstwa Joe Bidena wpłynęłoby na dalsze osłabienie dolara, w szczególności względem juana.

Jeden z nich to obiecywane podwyższenie podatków dla firm, które obniżyłoby atrakcyjność akcji amerykańskich spółek. „Może to skutkować wyprzedażą dolara, w przypadku słabych wyników amerykańskich spółek giełdowych” – czytamy w komunikacie GS.

Eksperci wskazali też na bardziej zróżnicowane i mniej konfliktowe podejście do polityki zagranicznej – zmniejszające prawdopodobieństwo zaostrzenia relacji USA-Chiny. „Działałoby na korzyść kilku innych walut, a w szczególności juana” – ocenili.

Do deprecjacji amerykańskiej waluty przyczyniłby się też zdaniem ekonomistów banku rozbudowany pakiet stymulacyjny, „jeden z głównych elementów programu Bidena, zestawiony z polityką Fed koncentrującą się na utrzymaniu niskich stóp procentowych”.

Wybory prezydencie w USA odbędą się 3 listopada br. Kandydatem Republikanów jest obecny prezydent USA Donald Trump. (PAP)

 

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk