Włochy/ Lekarze apelują, by nie szczepić się przedwcześnie przeciwko grypie

Karol Kwiatkowski1 października, 20202 min

Włoscy lekarze apelują, aby nie szczepić się przedwcześnie przeciwko grypie, ponieważ – jak tłumaczą – choroba nadejdzie później. Przypominają, że szczepionka działa trzy miesiące, a szczytu zachorowań należy spodziewać się pod koniec zimy.

Od kilku dni we Włoszech notuje się szturm na apteki w poszukiwaniu szczepionek, których dystrybucja dopiero się zaczyna. Na razie preparatów brakuje w większości miejsc.

Ministerstwo zdrowia zapowiedziało, że dostępnych będzie w tym sezonie 16 milionów szczepionek.

Stanowisko lekarzy przedstawił wiceprezes Izby Lekarskiej w Rzymie Giampiero Bartoletti, który powiedział w czwartek: „Grypa nadejdzie najpierw na północy, a potem na południu. Szczyt zachorowań będzie między lutym a marcem”.

„Szczepionka maksymalnie działa przez trzy miesiące od momentu podania, a zatem przyjmowanie jej przed listopadem oznacza ryzyko, że będzie się mniej chronionym i potrzebna będzie druga dawka” – ostrzegł włoski lekarz.

Doktor Bartoletti wyjaśnił, że w ciągu ostatnich 10 lat szczyt zachorowań na grypę przypada bliżej wiosny. „Nie warto szczepić się teraz” – podkreślił.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk