SportUEFA zezwala na częściowy powrót kibiców na trybuny

Magdalena Targańska1 października, 20203 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Europejska Unia Piłkarska (UEFA) zgodziła się na częściowy powrót kibiców na trybuny podczas meczów pod jej egidą. W krajach, w których władze na to zezwolą, stadiony będą mogły być wypełnione maksymalnie w 30 procentach.

Kibice nie byli wpuszczani na mecze w europejskich pucharach oraz drużyn narodowych od marca, kiedy wybuchła pandemia koronawirusa. Wyjątkiem było spotkanie o Superpuchar UEFA 24 września w Budapeszcie, gdzie w ramach pilotażu na trybunach zasiadło ok. 15,5 tys. widzów.

„Superpuchar pokazał, że obecność kibiców na trybunach jest możliwa w określonych okolicznościach, polegających na priorytetowym traktowaniu zdrowia i bezpieczeństwa” – napisano w oświadczeniu.

Szef UEFA Aleksander Ceferin podkreślił, że 27 europejskich krajów w jakimiś zakresie zezwala na wpuszczanie fanów.

W Polsce kibice na meczach ekstraklasy obecni są od czerwca, kiedy zezwolono na wypełnienie trybun w 25 procentach. Obecnie może być zajęta połowa miejsc, pod warunkiem, że stadion nie leży w tzw. żółtej lub czerwonej strefie, czyli powiecie, w którym zanotowano znaczny przyrost zachorowań.

„Nasza decyzja to delikatny pierwszy krok, który na pierwszym miejscu stawia zdrowie kibiców oraz respektowanie praw w każdym kraju” – powiedział Słoweniec.

W trakcie meczów kibice zobowiązani będą do zachowania dystansu społecznego oraz przestrzegania wszelkich lokalnych zasad bezpieczeństwa, jak np. noszenie maseczek. Wciąż na nie będą jednak wpuszczani kibice gości.

Zgoda UEFA na otwarcie stadionów będzie obowiązywała od przyszłotygodniowych spotkań reprezentacji w Lidze Narodów. Polska 10 października w Gdańsku zagra z Włochami. Trzy dni wcześniej na tym samym obiekcie podejmie w spotkaniu towarzyskim Finlandię.(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dziewiętnaście + osiem =

Posty powiązane