Barroso został szefem Globalnego Sojuszu na rzecz Szczepionek i Szczepień

Karol Kwiatkowski29 września, 20202 min

Jose Manuel Barroso, były przewodniczący Komisji Europejskiej, został we wtorek wybrany na przewodniczącego Globalnego Sojuszu na rzecz Szczepionek i Szczepień (GAVI), międzynarodowej organizacji założonej w 2000 r. z inicjatywy Fundacji Billa i Melindy Gatesów.

Działa ona na rzecz dystrybucji szczepionek i prowadzenia szczepień głównie w krajach rozwijających się.

We wtorkowym komunikacie władze GAVI ogłosiły, że Jose Manuel Barroso obejmie urząd przewodniczącego posiadającej siedzibę w Genewie organizacji w styczniu 2021 r. Wyjaśniły, że za zarządzanie tą instytucją portugalski polityk nie będzie pobierał wynagrodzenia.

Ze statystyk GAVI, którą pokieruje szef KE w latach 2004-2014, wynika, że dotychczas pomogła ona zaszczepić ponad 760 mln dzieci na całym świecie.

GAVI działa jako partnerstwo publiczno-prywatne, grupując przedstawicieli krajów rozwijających się, a także międzynarodowe organizacje, takie jak m.in. Bank Światowy, UNICEF i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Przebywająca w Lizbonie przewodnicząca KE Ursula von der Leyen na wieść o wyborze Barroso na szefa GAVI pogratulowała mu nowej funkcji, wyrażając nadzieję, że organizacja ta przyczyni się do skutecznej dystrybucji szczepionki przeciwko koronawirusowi na całym świecie.

Po zakończeniu drugiej kadencji na stanowisku szefa KE Barroso powrócił do pracy naukowej, rozpoczynając wykłady m.in. na uniwersytetach w Lizbonie i Genewie. Niebawem też, w 2016 r., został doradcą banku Goldman Sachs.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk